Zamknij

Tłumy przed ECS w Gdańsku. Wystawiono trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza

Redakcja
17.01.2019 17:19
Tłumy przed ECS w Gdańsku. Wystawiono trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza
fot. PAP

Trumnę z ciałem zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wystawiono w czwartek po południu w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, na 24 godziny. Wejście do ECS ma być otwarte o godz. 17. Adamowicz był pomysłodawcą powstania Centrum.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przed zamkniętymi jeszcze drzwiami do ECS czeka kilkusetmetrowa kolejka osób, które chcą pożegnać prezydenta Adamowicza.

W Centrum jest również wyłożona księga kondolencyjna. Gdańsk zamieścił także w internecie elektroniczną księgę kondolencyjną poświęconą zmarłemu tragicznie prezydentowi miasta, Pawłowi Adamowiczowi.

Zobacz także

Pogrzeb Pawła Adamowicza

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. W tej świątyni w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany.

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 12.00. W mieście ustawione zostaną telebimy, aby dzięki nim mieszkańcy mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

Zobacz także

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/DG