Zamknij

Podpalił klub na zlecenie konkurencji. "Fama" skazany na 25 lat więzienia

12.02.2021 11:04
Podpalenie klubu. Fama skazany na 25 lat więzienia
fot. East News

Na 25 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Warszawie Krzysztofa U. ps. "Fama", oskarżonego m.in. o podpalenie klubu przy ul. Foksal na zlecenie konkurencji. Recydywiście zarzucono też udział lub usiłowanie dokonania rozbojów, pobić, porwań i kradzieży.

Sąd Krzysztof U., pseudonim "Fama" na 25 lat więzienia. Prowadzący proces „Famy” i sześciu innych osób sędzia Andrzej Krasnodębski uznał, że przeprowadzony przed sądem materiał dowodowy wystarczy, by orzec o winie i karze.

Sędziowie skazali U. za zlecenie podpalenia klubu przy ul. Foksal w stolicy, we wrześniu 2019 r. „Zadanie” otrzymał od bezpośredniej konkurencji - właścicieli pobliskiego klubu "The View" – Roberta P. oraz Zbigniewa L.

Podpalenie klubu na zlecenie konkurencji. Sąd skazał recydywistę i szefów "The View"

"Fama" brał także udział lub usiłował dokonywać rozbojów, pobić, porwań, kradzieży wraz ze współoskarżonymi, w różnych konfiguracjach.

Sąd uznał Krzysztofa U. ps. "Fama" za winnego wszystkich zarzucanych mu aktem oskarżenia czynów i wymierzył oskarżonemu karę łączną 25 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 450 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 200 zł. Krzysztof U. został również zobowiązany, solidarnie z innymi współoskarżonymi do zapłaty kwoty ponad 2,8 mln złotych tytułem obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem spółek

prokurator Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie

Sędzia Krasnodębski orzekł też o przepadku 40 tys. zł, które "Fama" zarobił dokonując przestępstwa. Przesłuchany w toku śledztwa Robert P. twierdził, że faktycznie wynajął "Famę". Sąd skazał go na 5 i pół roku więzienia, a Zbigniewa L. na 4 lata więzienia i grzywnę. Skazanymi w sprawie są także Karol T. (8 lat więzienia), Damian A. na (15 lat), Wojciecha S. (8 lat) i Łukasz G. (3 i pół roku).

Spędził w więzieniu niemal cale dorosłe życie. Pogrążył go świadek koronny

Śledczy przyznają, że "Fama" spędził w więzieniu niemal całe dorosłe życie. Trafił za kraty w wieku 17 lat za usiłowanie zabójstwa i spowodowanie kalectwa. Został skazany na 15 lat pozbawienia wolności, ale danych zebranych przez organy ścigania wynika, że korzystał z przerw w odbywaniu kary i wchodził wtedy w konflikt z prawem. Aktualnie figuruje on jako osoba dziewięciokrotnie karana. Ostatni raz opuścił więzienie w marcu 2019 roku, po uzyskaniu zgody na przerwę w odbywaniu kary. "Fama" został zatrzymany 2 października 2019 r. w Gołdapi wraz z czterema innymi mężczyznami. Mieli przy sobie pistolety na plastikowe kulki, przypominające broń palną oraz kamizelki i legitymacje policyjne. Miał zapewniać służby, że wyrusza na imprezę paintballową.

Śledczy połączyli go ze sprawą pożaru na Foksal dzięki nagraniom z monitoringu oraz wyjaśnieniom tzw. małego świadka koronnego, jednego z zatrzymanych 2 października wspólników "Famy". Ustalono, że sprawcy weszli do klubu wyłamując okno i "wykorzystując mieszaninę łatwopalnych cieczy, które zostały wcześniej przygotowane", "wzniecili pożar poprzez zainicjowanie wielu ognisk ognia". 

RadioZET.pl/PAP