Zamknij

Kaczyński o Niemcach i Rosjanach. Przypomina przeszłość i ostrzega. ''Wierzyli, że historia się skończyła - mylili się"

Redakcja
16.09.2018 15:24
Jarosław Kaczyński
fot. PAP

Jarosław Kaczyński w Szczecinie straszy Niemcami. Prezes PiS na konwencji wyborczej uzasadniał, że Rosja i Niemcy to bardzo silne kraje. I choć jak mówił - to bardzo dobrze że jesteśmy w Unii Europejskiej i mamy otwarte granice - należy jednak pamiętać o historii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu - mówił w niedzielę lider PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej w Szczecinie. Podkreślił, że ta ziemia wymaga szczególnej uwagi, "szczególnego napięcia woli ze strony jej mieszkańców, ale także ze strony całego narodu".

Kaczyński podkreślił, że Zachodniopomorskie jest "ziemią wielkiego potencjału, wielkich możliwości, wspaniałych ludzi".

Kaczyński o Niemcach i Rosjanach

Prezes PiS zwrócił uwagę, że Polska leży między "dwiema potęgami" - między Rosją i Niemcami. - To są kraje zupełnie dzisiaj różne, ale i Rosja i Niemcy są bardzo silne, mają ogromne możliwości - tego nie można im odmówić - powiedział Kaczyński.

Od Rosji jesteśmy w jakiejś mierze oddzieleni Ukrainą, w mniejszej mierze Białorusią, mamy krótką granicę z obwodem kaliningradzkim - zauważył. - Natomiast z Niemcami mamy otwartą granicę. Chcę powiedzieć, że to bardzo dobrze, że mamy otwartą granicę, to bardzo dobrze, że jesteśmy razem w Unii Europejskiej, to bardzo dobrze, że jesteśmy razem w NATO, że jesteśmy sojusznikami - mówił prezes PiS.

Zobacz także

Podkreślił jednak, że "ci, którzy wierzyli, że historia się skończyła - mylili się". - Historia biegnie dalej i nikt nie wie, w jakim kierunku, nikt nie wie, co się zdarzy - stwierdził Kaczyński. Według niego, "jest jedna odpowiedź na tę sytuację (...) - silne Pomorze Zachodnie, które w nieodległym czasie osiągnie poziom rozwoju gospodarczego i społecznego przynajmniej porównywalne z Niemcami".

Wybory samorządowe 2018 już 21 października. Druga tura – 4 listopada.

RadioZET.pl/PAP/mg/DG