Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zmarła 32-letnia pacjentka. Lekarka może trafić do więzienia

28.12.2017 12:48
xxx wiadomosci

70-letnia lekarka pogotowia stanie przed sądem. Prokuratura Okręgowa w Łodzi zarzuca jej narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 32-letniej pacjentki podczas przewożenia jej pomiędzy szpitalami. Kobiecie grozi nawet 5 lat więzienia.

Zmarła 32-letnia pacjentka. Lekarka może trafić do więzienia fot. Archiwum RadioZET.pl

Akt oskarżenia został już skierowany do Sądu Rejonowego w Brzezinach, a całe zdarzenie miało miejsce w marcu 2015 r. Wtedy pacjentka została przewieziona przez rodzinę do szpitala w Rawie Mazowieckiej, w związku z zaburzeniami oddychania i kaszlem. Chora nie mogła oddychać do tego stopnia, że straciła przytomność. Gdy ją odzyskała, podjęto decyzję o konieczności przewiezienia jej do szpitala w Brzezinach.

Nieprawidłowości podczas drogi

W szpitalu lekarka pogotowia udała się do izby przyjęć pozostawiając chorą pod opieką ratownika medycznego. W trakcie jej nieobecności, która trwała kilka minut, stan chorej uległ gwałtownemu pogorszeniu - nastąpił spadek saturacji. Mimo interwencji, jaką podjął obecny przy chorej ratownik medyczny, spadek saturacji postępował.

Zagłosuj

Uważasz, że 70 lat to za wysoki wiek, jak na lekarza?

Popsuty respirator

Okazało się, że są też problemy z respiratorem. – Z uwagi na wątpliwości, co do sprawności respiratora, ratownik rozpoczął wentylację ręczną. Zabiegi te nie przyniosły rezultatów i doszło do zatrzymania krążenia. Jak się później okazało, przyczyną komplikacji było niewłaściwe położenie rurki intubacyjnej – podaje PAP.

Powikłania i śmierć

32-letnia pacjentka doznała trwałego uszkodzenia układu ośrodkowego nerwowego, które doprowadziło do śpiączki mózgowej powikłanej zapaleniem płuc, w wyniku czego pod koniec kwietnia zmarła. Rodzina złożyła zawiadomienie do prokuratury. Teraz lekarka odpowie na zarzuty przed sądem. Grozi jej do 5 lat więzienia.

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń