Zamknij

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022. Poznaj wszystkich nominowanych

Piotr Krajewski
16.11.2022 09:00

Gala wręczenia Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego odbędzie się w środę, 16 listopada w Auli Fizyki Politechniki Warszawskiej. Szansę na statuetkę ma dwanaście materiałów dziennikarskich. Kim są nominowani? Jacek Czarnecki z Radia ZET przeprowadził rozmowy ze wszystkimi autorami.

Nagroda Radia ZET im Andrzeja Woyciechowskiego 2022
fot. Radio ZET

16 listopada odbędzie się gala wręczenia Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022. Jej motywem przewodnim będzie hasło „Media i wojna”, a podczas wydarzenia zostaną symbolicznie uczczeni walczący Ukraińcy i dziennikarze, którzy polegli na tej wojnie. Po raz pierwszy w historii Kapituła przyzna statuetkę w dwóch kategoriach – organizatorzy nagrodzą także autora internetowego. Co ciekawe, to także pierwsza edycja, kiedy jeden autor otrzymał aż trzy nominacje za różne materiały dziennikarskie.

Kim są wszyscy nominowani? Dziennikarz Radia ZET Jacek Czarnecki zapytał nominowanych do 18. odsłony nagrody o to, jak wyglądała ich praca nad materiałami, które zyskały uznanie kapituły. Rozmowy z nominowanymi prezentujemy w formie podcastu „Odkryć ukryte i niedopowiedziane”.

Zobacz także

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022. Poznaj nominowanych

Karolina Baca-Pogorzelska

Dziennikarka nominowana za cykl korespondencji przedstawiających wojenną codzienność w Ukrainie publikowanych między marcem a sierpniem 2022 r. na Wprost.pl.

Dariusz Faron i Szymon Jadczak

Dziennikarze nominowani za reportaż „Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem” opublikowany 13 czerwca 2022 r. w portalu Wp.pl.

Szymon Jadczak

Dziennikarz nominowany za tekst "Czesław Michniewicz, Lech Poznań i ustawione mecze w tle. 27 godzin rozmów z szefem piłkarskiej mafii", który ukazał się 20 czerwca 2022 r. na stronach portalu Wp.pl.

Szymon Jadczak i Mateusz Ratajczak

Dziennikarze nominowani za cykl materiałów śledczych dotyczących kontrowersyjnej działalności wiceministra sportu, Łukasza Mejzy, które ukazywały się w listopadzie i grudniu 2021 r. w portalu Wp.pl.

Michał Kokot

Dziennikarze nominowani za cykl artykułów śledczych poświęconych inwigilacji Pegasusem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które ukazywały się między lutym a lipcem 2022 r. na łamach „Gazety Wyborczej”.

Tomasz Krzyżak

Dziennikarz nominowany za tekst „Tajemnica mecenasa reprezentującego w sądach ofiary pedofilii” opublikowany 7 kwietnia 2022 r. w magazynie „Plus Minus” dziennika „Rzeczpospolita”.

Mateusz Lachowski

Dziennikarz nominowany za cykl relacji wojennych z Ukrainy, które ukazywały się od marca do sierpnia 2022 r. m.in.: na Twitterze, w telewizjach TVN24 i Polsat News czy tygodniku „Newsweek Polska”.

Michał Przedlacki

Dziennikarz nominowany za cykl filmów dokumentalnych z wojny w Ukrainie, które powstały w ramach „Superwizjera” TVN, w tym reportaż „Ucieczka z Irpienia” wyemitowany 12 marca 2022 r. w telewizji TVN24.

Paweł Reszka

Dziennikarz nominowany za cykl reportaży z ogarniętej wojną Ukrainy, a w szczególności tekst pt. „Bucza, śmierć i Margarita. Wstrząsająca historia jednej zbrodni” z 21 kwietnia 2022 r., który ukazał się w tygodniku „Polityka”.

Joanna Solska

Dziennikarz nominowany za cykl artykułów wyjaśniających meandry polskiej gospodarki, w tym szczególnie za tekst pt. „Psucie krwi. Czy zbudujemy wreszcie fabrykę przerabiającą osocze?”, opublikowany 8 marca 2022 r. w tygodniku „Polityka”.

Andrzej Stankiewicz

Dziennikarz nominowany za cykl podcastów „Stan po burzy/Stan wyjątkowy”, a w szczególności za 151 odc. pt. „Kaczyński kontra buntownicy w PiS. Miliony dla sędziów Ziobry. Nagi prokurator za pośrednictwem złodzieja pisze do Dworczyka” wyemitowany 30 lipca 2022 r. w Onecie.

Tomasz Stawiszyński

Dziennikarz nominowany za artykuł „Dziesięć reguł na czas chaosu”, który ukazał się 28 marca 2022 w „Tygodniku Powszechnym”.

Katarzyna Gandor (Kasia Gandor) – nominacja w kategorii „Autor internetowy”

Youtuberka nominowana za konsekwentne promowanie wiedzy o środowisku, zdrowiu, zrównoważonym rozwoju i technologii oraz profesjonalne wykorzystanie możliwości komunikacyjnych, które stwarza platforma YouTube.

Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny) – nominacja w kategorii „Autor internetowy”

Dziennikarz nominowany za uzupełnianie, a nawet zastępowanie, mediów głównego nurtu w misji informowania i pokazywania mało znanych wydarzeń na całym świecie oraz udowodnienie, że tematy zagraniczne mogą zainteresować polskiego odbiorcę.

Jarosław Wolski (WoW - Wolski o Wojnie) – nominacja w kategorii „Autor internetowy”

Politolog i dziennikarz nominowany za codzienne tłumaczenie tajników techniki wojskowej, analizy faktów z frontu oraz zwiększanie zainteresowania tematem wojny w Ukrainie wśród polskich internautów.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022: TRANSMISJA

Gala wręczenia Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2022 będzie transmitowana na antenie Radia ZET oraz na stronie internetowej radiozet.pl od godz. 20:00. Galę poprowadzi Grażyna Torbicka, a na scenie wystąpi także Kayah z zespołem.

Na miejscu pojawi się również specjalne studio komentatorskie, z którego Agnieszka Kołodziejska poprowadzi transmisję gali na antenie Radia ZET. Towarzyszyć jej będą znani goście – Konrad Piasecki, Bianka Mikołajewska i Tomasz Sekielski.

W tym roku mecenasami i partnerami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego są: Mecenas Gali – Mennica Polska; Fundator Nagrody (dziennikarska) - Fundacja Wolności Gospodarczej; Fundator Nagrody (autor internetowy) - NOHO Investment - deweloper premium; Partnerzy Merytoryczni – Stowarzyszenie „Demagog”, Patronite, Uniwersytet SWPS; Partner Prawny – GWW.

Zobacz także