Zamknij

Białoruś. Ministerstwo obrony grozi Polsce i Litwie ”użyciem siły”

15.09.2020 13:44
Białoruskie wojsko
fot. AP/EAST NEWS

Białoruskie ministerstwo obrony ostrzega Polskę i Litwę. – W przypadku agresji zbrojnej spoza granic Białorusi może zostać użyta siła na podstawie umów obowiązujących w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji oraz Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) – oświadczył przedstawiciel resortu. 

Generał Aleh Wojnau, dyrektor departamentu międzynarodowej współpracy wojskowej na Białorusi jako źródła zagrożenia i destabilizacji wskazuje wzrost potencjału wojskowego NATO u granic Białorusi, a także działania Polski i Litwy. Wojnau w artykule opublikowanym na stronie ministerstwa obrony pisze, że od szczytu NATO w 2014 roku ma miejsce nie tylko zwiększanie liczebności wojsk NATO w Europie Wschodniej, ale i wzrost intensywności przedsięwzięć w ramach przygotowania operacyjnego i bojowego u granic Białorusi.

W Polsce, według Wojnaua, „niektórzy eksperci wojskowi mówią o rozważaniu możliwości siłowego wsparcia zmiany władzy na Białorusi i możliwym naruszeniu integralności terytorialnej państwa poprzez oddzielenie obwodu grodzieńskiego”. Według białoruskiego generała „w ciągu ostatnich tygodni sytuacja polityczno-wojskowa wokół Białorusi zaostrzyła się i cechuje się intensywnymi próbami destabilizacji sytuacji na Białorusi przez siły wewnętrzne i zewnętrzne”.

Głównym ich celem jest zmiana władzy, wybranej w drodze konstytucyjnego wyrażenia woli przez społeczeństwo

generał Aleh Wojnau

Wymienia m.in. działania mające na celu destabilizację, zaostrzanie sytuacji w przestrzeni informacyjnej, prowokowanie masowych zamieszek, co prowadzi do „narastania napięcia w relacjach pomiędzy państwami”. – Swój wkład w ten destrukcyjny proces wniosła UE i nasi najbliżsi sąsiedzi, w tym Polska i Litwa – ocenia.

Zobacz także

Białoruś ostrzega Polskę i Litwę: ''możliwa odpowiedź zbrojna w przypadku agresji''

Zdaniem Wojnaua Polska próbuje przy tym działać z pozycji „centrum konsolidacji bezpieczeństwa w regionie”. – Szanujemy to stanowisko, jednak jesteśmy zdziwieni praktycznymi działaniami Polski w zakresie przyjmowania nastawionej opozycyjnie części Białorusinów – wskazuje Wojnau. Białoruś jest również zaniepokojona „poparciem dla destrukcyjnych mediów”.

Litwa z kolei „staje się tubą silniejszych politycznie i gospodarczo państw, które nią kierują”, doprowadziła do zaostrzenia relacji i prowokacji, m.in. zarzucając Białorusi naruszenie jej przestrzeni powietrznej. Wojskowy krytykuje również działania „bratniej Ukrainy”, która, jego zdaniem, z jednej strony próbuje występować jako pośrednik w uregulowaniu sytuacji na Białorusi, a z drugiej zarzuca Mińskowi „nieprzyjazne kroki”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP