Zamknij

David Bellamy nie żyje. Kultowy dziennikarz i przyrodnik zmarł w wieku 86 lat

11.12.2019 21:27
David Bellamy
fot. Conservation Foundation

David Bellamy nie żyje. Kultowy prezenter telewizyjny i przyrodnik, znany ze swojej pasji do świata przyrody, zmarł w wieku 86 lat - podają angielskie media. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

David Bellamy nie żyje. Informację o śmierci legendarnego prezentera telewizyjnego z Wielkiej Brytanii potwierdziły w mediach społecznościowych władze ''Conservation Foundation'', której 86-letni przyrodnik był prezydentem i współzałożycielem. David Bellamy zmarł  o poranku 11 grudnia 2019 roku. Miał 86 lat. 

David i ja pracowaliśmy razem nad różnymi projektami w różnych miejscach od czasu uruchomienia fundacji w 1982 roku. Był wyjątkowym przyjacielem i nauczycielem. Inspirował całe pokolenie swoją szeroką gamą zainteresowań i entuzjazmu, który nie miał granic

powiedział David Shreeve, dyrektor Conservation Foundation

David Bellamy nie żyje. Kim był? 

David Bellamy urodził się w Londynie. Był angielskim pisarzem, prezenterem telewizyjnym, działaczem ekologicznym i botanikiem. Mieszkał w hrabstwie Durham od 1960 roku. Jego znakiem rozpoznawaczym były siwe włosy oraz długa broda. 

David Bellamy studiował, a później wykładał botanikę na Uniwersytecie Durham. Bellamy osiągnął szersze uznanie po pracy nad wyciekiem ropy w Torrey Canyon w 1967 roku. W artykule w wiodącym czasopiśmie naukowym Nature opisał jedną z największych katastrof ekologicznych w dziejach ludzkości.

Po występach telewizyjnych dotyczących katastrofy w Torrey Canyon jego żywiołowa i demonstracyjna prezentacja tematów naukowych uczyniła go bardzo popularnym prezenterem programów na Wyspach. David Bellamy prowadził setki programów telewizyjnych dotyczących botaniki , ekologii , ochrony środowiska: ''Bellamy o botanice'' , ''Bellamy's Britain'', ''Bellamy's Europe'' i ''Bellamy's Backyard Safari''. W 1979 roku zdobył nagrodę Richarda Dimbleby'ego Bafty.

RadioZET.pl/BBC