Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Katastrofa samolotu pasażerskiego w Dżakarcie. Szansa, że ktoś przeżył, znikoma

29.10.2018 06:43
xxx wiadomosci

Co najmniej 189 osób było na pokładzie samolotu linii Lion Air, który w poniedziałek spadł do morza po starcie z lotniska w Dżakarcie – poinformowały indonezyjskie władze. Według ratowników szansa, że ktoś przeżył katastrofę, jest znikoma.

Katastrofa samolotu pasażerskiego w Dżakarcie. Szansa, że ktoś przeżył, znikoma fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Maszyna leciała do miasta Pangkal Pinang na wyspie Bangka, w pobliżu Sumatry. Około 13 minut po starcie z lotniska w Dżakarcie Boeing 737 MAX 8 zginął z ekranów radarów. Utracono także kontakt radiowy z załogą samolotu.

Służby ratunkowe i poszukiwawcze dotarły na miejsce katastrofy samolotu, którego wrak spoczywa na głębokości około 35 metrów. „Znaleźliśmy już kamizelki ratunkowe, telefony komórkowe, książki i fragmenty maszyny” – powiedział przedstawiciel Narodowej Agencji Poszukiwań i Ratownictwa.

Według ratowników szansa, że ktoś przeżył katastrofę, jest znikoma.

Prezydent i szef rządu Indonezji Joko Widodo polecił w poniedziałek komisji ds. bezpieczeństwa transportu wszczęcie śledztwa w sprawie katastrofy samolotu linii lotniczych Lion Air.

Prezydent podkreślił jednak, że ratownicy robią wszystko, co w ich mocy, żeby odnaleźć ewentualnych ocalałych z katastrofy. Wezwał Indonezyjczyków, żeby się modlili.

Widodo, przemawiając na Bali, gdzie uczestniczył w konferencji, powiedział, że odczuwa niepokój rodzin osób, które leciały feralnym lotem. Ale wyraził nadzieję, że zachowają spokój w sytuacji, gdy ratownicy ciężko pracują na miejscu katastrofy na morzu na północny wschód od Dżakarty.

Linie Lion Air: Samolot był sprawny

Pilot i drugi pilot zgromadzili łącznie 11 tys. godzin lotu – powiadomiły w oświadczeniu linie Lion Air.

Z kolei producent samolotu, firma Boeing, poinformowała, że wie o doniesieniach na temat katastrofy i „uważnie monitoruje” sytuację.

Lion Air to tanie indonezyjskie linie lotnicze, założone w 1999 roku. Przewoźnik ten dysponuje nowoczesnymi maszynami Boeinga i Airbusa. Samoloty linii Lion Air obsługują głównie połączenia krajowe.

RadioZET.pl/PAP/BM

Oceń