Zamknij

Katastrofa samolotu pasażerskiego w Dżakarcie. Szansa, że ktoś przeżył, znikoma

Redakcja
29.10.2018 06:43
Katastrofa samolotu pasażerskiego w Dżakarcie. Szansa, że ktoś przeżył, znikoma
fot. PAP

Co najmniej 189 osób było na pokładzie samolotu linii Lion Air, który w poniedziałek spadł do morza po starcie z lotniska w Dżakarcie – poinformowały indonezyjskie władze. Według ratowników szansa, że ktoś przeżył katastrofę, jest znikoma.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Maszyna leciała do miasta Pangkal Pinang na wyspie Bangka, w pobliżu Sumatry. Około 13 minut po starcie z lotniska w Dżakarcie Boeing 737 MAX 8 zginął z ekranów radarów. Utracono także kontakt radiowy z załogą samolotu.

Zobacz także

Służby ratunkowe i poszukiwawcze dotarły na miejsce katastrofy samolotu, którego wrak spoczywa na głębokości około 35 metrów. „Znaleźliśmy już kamizelki ratunkowe, telefony komórkowe, książki i fragmenty maszyny” – powiedział przedstawiciel Narodowej Agencji Poszukiwań i Ratownictwa.

Według ratowników szansa, że ktoś przeżył katastrofę, jest znikoma.

Prezydent i szef rządu Indonezji Joko Widodo polecił w poniedziałek komisji ds. bezpieczeństwa transportu wszczęcie śledztwa w sprawie katastrofy samolotu linii lotniczych Lion Air.

Prezydent podkreślił jednak, że ratownicy robią wszystko, co w ich mocy, żeby odnaleźć ewentualnych ocalałych z katastrofy. Wezwał Indonezyjczyków, żeby się modlili.

Widodo, przemawiając na Bali, gdzie uczestniczył w konferencji, powiedział, że odczuwa niepokój rodzin osób, które leciały feralnym lotem. Ale wyraził nadzieję, że zachowają spokój w sytuacji, gdy ratownicy ciężko pracują na miejscu katastrofy na morzu na północny wschód od Dżakarty.

Linie Lion Air: Samolot był sprawny

Pilot i drugi pilot zgromadzili łącznie 11 tys. godzin lotu – powiadomiły w oświadczeniu linie Lion Air.

Z kolei producent samolotu, firma Boeing, poinformowała, że wie o doniesieniach na temat katastrofy i „uważnie monitoruje” sytuację.

Lion Air to tanie indonezyjskie linie lotnicze, założone w 1999 roku. Przewoźnik ten dysponuje nowoczesnymi maszynami Boeinga i Airbusa. Samoloty linii Lion Air obsługują głównie połączenia krajowe.

RadioZET.pl/PAP/BM