Zamknij

Polska szachistka wystąpiła na MŚ w Iranie w chuście na głowie. W sieci fala hejtu

Redakcja
13.02.2017 13:03
Mś w Teheranie
fot. Facebook/Kocham Szachy

Polska szachistka Monika Soćko podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Teheranie wystąpiła w hidżabie. Zdjęcie z jej pojedynku opublikowane zostało na Facebooku i wywołało falę negatywnych i hejterskich komentarzy ze strony niektórych internautów.

Od 10 lutego do 5 marca w stolicy Iranu trwa światowy czempionat kobiet w szachach. Organizatorzy turnieju, z uwagi na panujące w tym kraju konserwatywne islamskie prawo, zastrzegli w regulaminie, że uczestniczki mogą występować jedynie w nakryciach głowy.

Nie wszystkim spodobały się te zasady. Część zawodniczek na znak protesty odmówiły udziału. Te, które zdecydowały się pojechać, musiały podporządkować się regułom. Jedną z nich jest Polka, Monika Soćko, której zdjęcie ukazało się na facebookowym fanpage'u "Kocham szachy":

Jak czytamy na profilu: "Kandydatura Teheranu była jedyną zgłoszoną. Jest to impreza, do której organizatorzy muszą sporo dopłacać, sama pula nagród to 450.000 USD. Uczestniczki za awans do kolejnych rund dostają coraz wyższe kwoty, podobnie jak to jest w tenisie. Z udziału w MŚ zrezygnowały dwie poprzednie mistrzynie świata - Hou Yifan (Chiny) i Maria Muzyczuk (Ukraina), a w formie protestu przeciw dress codowi m.in: Nazi Paikidze, mistrzyni USA".

Zdjęcie Polki wywołało falę hejterskich komentarzy wśród internautów. Niektórzy z nich wprost życzyli jej przegranej:

Brama_główna_prowadząca_do_zakładu
C4JNnhNWEAAVUxo
C4JNnhNWEAAVUxo

Monika Soćko zremisowała dwa pierwsze mecze z Rosjanką Anastazją Sawiną. Obie zawodniczki czeka jeszcze barażowy pojedynek, który zadecyduje o awansie do następnej rundy.

RadioZET.pl/Facebook/Gazeta.pl/MP