Zamknij

Setki butelek 102-letniego koniaku na dnie Bałtyku. Są w „dobrym stanie”

14.11.2019 15:49

Takie znalezisko z pewnością uradowałoby koneserów ekskluzywnego alkoholu. Naukowcy ze szwedzko-islandzkiego zespołu Ocean X wydobyli z wraku znajdującego się w Morzu Bałtyckim na głębokości 75 metrów 900 butelek koniaku.

Setki butelek 102-letniego koniaku na dnie Bałtyku. Są w „dobrym stanie”
fot. Ocena X/Twitter

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wykorzystano do tego specjalnie zaprojektowane, zdalnie sterowane pojazdy podwodne. Naukowcy stwierdzili, że wysłanie nurków na tak głęboki odcinek niosłoby ze sobą zbyt duże zagrożenie.

Zobacz także

900 butelek koniaku na dnie wraku

Jak się okazało, w zatopionym statku znaleziono 900 butelek z koniakiem. Jak łatwo oszacowano, zapasy tego trunku liczą sobie już 102 lata. Jak podają zagraniczne media, wydobyto łącznie 600 sztuk produkcji znanej firmy Benedictine, a 300 firmy Haartman.

Zobacz także

Pokłady koniaku znajdowały się wewnątrz parowca Kyros, który transportował alkohol do Rosji. Do jego katastrofy doszło w 1917 roku. Statek poszedł na dno za sprawą jednej z niemieckich łodzi podwodnych. Zaatakowanie obiektu było najpewniej wynikiem pomyłki marynarzy. Członkowie załogi jednak zdołali się uratować.

Zobacz także

Czy koniak nadaje się do spożycia?

Jak poinformowali badacze, butelki zachowały się w dobrym stanie dzięki panującej w głębinach Morza Bałtyckiego niskiej temperaturze.

Pojawiają się już spekulacje, co ostatecznie stanie się z 900 butelkami trunku. Najprawdopodobniej trafią one na aukcję.

Zobacz także

Najpierw przeprowadzić trzeba jednak niezbędne testy, które pozwolą stwierdzić, czy ich zawartość po tylu latach nadaje się jeszcze do spożycia.

 

RadioZET.pl/New York Times/AFP