Zamknij

Niemcy pomogą chronić Polskę przed rakietami? Rozważają budowę systemu Żelaznej Kopuły

27.03.2022 17:49
"Żelazna Kopuła"
fot. AP/EASTNEWS/Ariel Schalit/AP/ASC101

Niemcy rozważają stworzenie tarczy antyrakietowej na wzór izraelskiej Żelaznej Kopuły. Jak donosi Bild am Sonntag, politycy rządzącej koalicji rozważają objęcie systemem m.in. Polski. - Możemy również rozciągnąć Żelazną Kopułę na sąsiednie kraje. W ten sposób odegralibyśmy kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa Europy - powiedział Andreas Schwarz z SPD.

Bundeswehra ocenia, że całe Niemcy znajdują się w zasięgu rosyjskich systemów rakietowych. Wystrzelona z obwodu Kaliningradzkiego rosyjska rakieta Iskander mogłaby po pięciu minutach trafić cel np. w Berlinie – alarmują niemieckie media. Według Bild am Sonntag kanclerz Olaf Scholz wraz z rządem rozważa stworzenie tarczy antyrakietowej, która obejmowałaby całe terytorium Niemiec. 

System zostałby stworzony w ramach pakietu 100 mld euro na modernizację Bundeswehry, który Scholz ogłosił w Bundestagu kilka dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kanclerz Niemiec rozmawiał już z generałem Eberhardem Zornem o tarczy Żelazna Kopuła. Niemcy mieliby zakupić izraelski system Strzała 3 (tworzy on wielowarstwową tarczę antyrakietową Izraela wraz z Żelazną Kopułą (Iron Dome), Procą Dawida (David's Sling) i Strzałą 2).

Niemcy chcą stworzyć Żelazną Kopułę

Jak podkreśla Bild am Sonntag, zaletą systemu jest radar o dużym zasięgu, który obejmowałby Polskę, Rumunię i kraje bałtyckie. Radary antyrakietowe typu Super Green Pine rozstawione zostałyby w trzech miejscach w Niemczech i przesyłały dane do krajowego systemu dowodzenia w mieście Uedem niedaleko Düsseldorfu. Niemcy przekazywaliby informacje o potencjalnym ataku zagrożonym sojusznikom. W takim wypadku Polska musiałaby tylko zakupić rakiety Strzała 3 do zestrzelenia celu.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Niemcy szacują, że koszt zakupu Strzały 3 to 2 mld euro. System mógłby zacząć działać już w 2025 roku. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale politycy rządzącej SPD są pozytywnie nastawieni do pomysłu stworzenia tarczy antyrakietowej. 

- Musimy lepiej chronić się przed zagrożeniem ze strony Rosji. Do tego potrzebujemy ogólnoniemieckiej tarczy antyrakietowej. Izraelski system Strzała 3 to dobre rozwiązanie. Możemy również rozciągnąć Żelazną Kopułę na sąsiednie kraje. W ten sposób odegralibyśmy kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa Europy - powiedział Andreas Schwarz z SPD, z parlamentarnej komisji budżetu obronnego, cytowany prze Bild am Sonntag.

RadioZET.pl/Bild am Sonntag

Wojna w Ukrainie – relacja na żywo: 

C