Zamknij
Tajwan
  • Nocny pożar w bloku na Tajwanie
  • Nocny pożar w bloku na Tajwanie
  • Nocny pożar bloku na Tajwanie
  • 10 Zobacz
fot. STR/CNA/AFP/East News

W pożarze 13-piętrowego budynku w Kaohsiungu na południu Tajwanu zginęło łącznie 46 osób, a 41 odniosło rany - poinformowała w piątek straż pożarna w tym mieście. Był to najtragiczniejszy w skutkach pożar, jaki zdarzył się na Tajwanie od 26 lat - piszą media.

Tajwan. Większość ofiar pożaru, jaki wybuchł w nocy ze środy na czwartek, znajdowała się między 7 i 11 piętrem w momencie, gdy budynek stanął w płomieniach - pisze AFP. W tej partii budynku znajdują się mieszkania, pięć najniższych pięter wykorzystywanych jest do celów komercyjnych - wyjaśnia francuska agencja. Walka z ogniem trwała ponad 4 godziny. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 70 wozów strażackich.

Tajwan. Nocny pożar wieżowca. Nie żyje 46 osób

Akcja ratunkowa zakończyła się w czwartek w nocy - poinformował dowódca straży pożarnej w Kaohsiungu Li Czing-hsiu. Zaznaczył, że budynek miał ponad 40 lat i był zamieszkiwany głównie przez osoby o skromnych dochodach. Wielu z nich to osoby starsze lub niedołężne, co utrudniło ewakuację - podkreślił.

Pożar wybuchł w 13-piętrowym bloku mieszkalnym w nadmorskiej dzielnicy Yancheng, w mieście Kaohsiung, w czwartek ok. godz. 3 w nocy. Do tej pory nie podano przyczyny wybuchu pożaru i trwa śledztwo w tej sprawie, ale policja nie wyklucza umyślnego podpalenia. W budynku jest łącznie 120 mieszkań. Jak podają władze, w budynku mieszkało co najmniej 100 osób. Ok. 40 mieszkańców udało się ewakuować.

Tajwan, który często jest nawiedzany przez silne trzęsienia ziemi, ma bardzo rygorystyczne przepisy budowlane, ale zdarza się, że są one ignorowane przez nieuczciwych deweloperów. Badania przeprowadzone w ubiegłym roku udowodniły, że większość ofiar trzęsień ziemi mieszkała w budynkach, przy budowie których nie przestrzegano obowiązujących norm - pisze francuska agencja. W 1995 r. pożar w przepełnionym klubie karaoke spowodował śmierć 64 Tajwańczyków - przypominają media.

RadioZET.pl/PAP

C