Zamknij

PE uznał Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli

Redakcja
31.01.2019 14:49

Parlament Europejski uznał w przegłosowanej w czwartek rezolucji przywódcę opozycji i przewodniczącego parlamentu Wenezueli Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju.

PE uznał Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli
fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Eurodeputowani wezwali szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini i państwa członkowskie UE, aby również uznali Guaido „za jedynego uprawnionego tymczasowego prezydenta tego kraju (Wenezueli – PAP) do czasu, gdy nowe wolne, transparentne i wiarygodne wybory prezydenckie będą mogły zostać rozpisane w celu przywrócenia demokracji”.

Zobacz także

W rezolucji, przyjętej 439 głosami za, przy 104 przeciw i 88 wstrzymujących się, europosłowie ponawiają pełne poparcie dla Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, którego uprawnienia – jak podkreślają – muszą zostać przywrócone i respektowane. Po uznaniu Juana Guaido UE i jej państwa członkowskie – zdaniem PE – powinny również uznać przedstawicieli mianowanych przez uprawnione do tego organy.

Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro lider opozycji wenezuelskiej i szef parlamentu Juan Guaido ogłosił się w zeszłym tygodniu tymczasowym prezydentem kraju.

Zobacz także

Przejęcie władzy przez Guaido uznały USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich – Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich – Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia – zapowiedziało, że jeśli Maduro w najbliższym czasie nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów, również uznają Guaido.

Posłowie do PE potępili w rezolucji represje i przemoc, które spowodowały ofiary śmiertelne, i zażądali od władz Wenezueli, aby powstrzymały naruszenia praw człowieka, pociągnęły do odpowiedzialności osoby stojące za tymi naruszeniami oraz aby zagwarantowały pełne poszanowanie wszystkich podstawowych wolności i praw człowieka. Poparli też apel sekretarza generalnego ONZ o przeprowadzenie niezależnego i pełnego dochodzenia w sprawie zabójstw dokonanych w Wenezueli.

Zobacz także

Parlamentarzyści potępili także przetrzymywanie dziennikarzy zajmujących się sytuacją w Wenezueli, w tym kilku obywateli UE, i wezwali do ich natychmiastowego uwolnienia.

Posłowie wzywają również Mogherini do współpracy z krajami tego regionu, aby utworzyć grupę kontaktową mogącą pośredniczyć w zawarciu porozumienia w Wenezueli dla przeprowadzenia „wolnych, transparentnych i wiarygodnych wyborów prezydenckich na podstawie uzgodnionego kalendarza”. Wyborom tym powinni przyglądać się międzynarodowi obserwatorzy.

Zobacz także

W imieniu UE Federica Mogherini ogłosiła 26 stycznia pełne poparcie dla demokratycznie wybranego parlamentu Wenezueli, Zgromadzenia Narodowego, i wezwała do pilnego przeprowadzenia wolnych wyborów prezydenckich, ostrzegając, że w przypadku braku ich ogłoszenia w najbliższych dniach „UE podejmie dalsze działania, w tym w sprawie uznania przywództwa kraju”.

Wenezuela znajduje się w głębokim kryzysie społecznym, gospodarczym i demokratycznym. Ponad trzy miliony osób opuściło kraj, a stopa inflacji, jak się szacuje, przekracza 1 650 000 proc.

RadioZET.pl/PAP/BM