Zamknij

Kanada: Nadawca zrywa współpracę z Radiem Maryja. "Za szerzenie nienawiści"

12.12.2020 16:47

Jedna ze stacji w Kanadzie zerwała współpracę z Radiem Maryja po ponad 20 latach. Zaważyły programy promujące treści szerzące nienawiść, antysemityzm i ksenofobię". Rozgłośnia ojca Tadeusza Rydzyka skarży się na kneblowanie głosu katolickiego w tym państwie.

Tadeusz Rydzyk, radio Maryja traci sygnał w Kanadzie
fot. Karol Porwich/East News

Radio Maryja funkcjonowało na kanadyjskich falach radiowych przeszło dwie dekady. Programy RM nadawała antena radia 1320 CJMR nieopodal Toronto. W piątek stacja zdecydowała o rozwiązaniu tej współpracy.

- Przesyłamy pismo anulujące naszą obecną umowę ze skutkiem natychmiastowym – przekazał w piśmie do Radia Maryja piśmie Matt Caine z CJMR.

Radio Maryja traci sygnał w Kanadzie. "Ze skutkiem natychmiastowym" 

Do zerwania współpracy z rozgłośnią Tadeusza Rydzyka doszło po 20 latach, bez żadnej zapowiedzi. Zarzuty, jakie kanadyjski nadawca stawia polskiemu radiu, to szerzenie treści antysemickich, podszytych nienawiścią.

Decyzja zachwyciła Kanadyjczyka z polskimi korzeniami, Thomasa Lukashuka. Aktywista od dłuższego czasu walczy z O. Tadeuszem Rydzykiem. Jego petycję o ukrócenie politycznej działalności redemptorysty podpisało ponad 200 tysięcy ludzi, jej adresatem jest sam papież Franciszek. - Ksenofobiczny program radiowy, Radio Maryja, już więcej nie będzie nadawany na Kanadyjskich falach radiowych! – ogłosił Lukashuk.

Radio Maryja: To kneblowanie głosu katolickiego

Stacja nie przyjmuje zarzutów o szerzenie treści antysemickich i ksenofobicznych. - Jest to głęboko niesprawiedliwe i nieprawdziwe – powiedział o. Jacek Cydzik CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Kanadzie. Rozgłośnia wyjaśnia, że „wszystko odbyło się za plecami centrali Radia Maryja”.

Zobacz także

- Nikt nie zgłosił wcześniej żadnych zarzutów. Nikt nie szukał wyjaśnień. Pojawiło się żądanie zamknięcia ust katolickiej rozgłośni. W Kanadzie są przecież państwowe instytucje, na wzór polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – informuje RM. Czytamy też, że oceniają decyzję jako „kneblowanie głosu katolickiego” w Kanadzie.

RadioZET.pl/Radio Maryja/Facebook