Zamknij

Alarmujące dane o przemocy wobec dziennikarzy. W tym roku zginęło 80 z nich

Redakcja
18.12.2018 21:21
Reporterzy bez Granic: W tym roku zginęło na całym świecie 80 dziennikarzy
fot. PRESSLAB/Shutterstock (ilustracyjne)

Nastąpił wzrost liczby przypadków przemocy wobec dziennikarzy. Według organizacji Reporterzy bez Granic (RsF) w mijającym roku na świecie śmierć poniosło 80 przedstawicieli mediów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Organizacja opublikowała najnowszy raport na temat przemocy stosowanej na żurnalistach. W ubiegłym roku podczas wykonywania pracy zginęło ogółem 65 dziennikarzy.

Wśród 80 zabitych pracowników mediów jest 63 dziennikarzy zawodowych (wzrost o 15 proc. w porównaniu z 2017 rokiem), 13 dziennikarzy nieprofesjonalnych (wzrost o prawie 50 proc.), czterech współpracowników mediów.

Zobacz także

W ciągu ostatnich dziesięciu lat śmierć poniosło 700 zawodowych dziennikarzy. Ponad połowa została "świadomie zabita", jak saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi, zamordowany w październiku w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, czy słowacki dziennikarz Jan Kuciak zabity 21 lutego.

- Pojawiająca się nienawiść do dziennikarzy, do której przyznają się przywódcy polityczni, religijni lub pozbawieni skrupułów biznesmeni, ma dramatyczne konsekwencje (...) i powoduje niepokojący wzrost nadużyć wobec dziennikarzy - uważa Christophe Deloire, sekretarz generalny RsF.

- Te nienawistne uczucia, wzmacniane na portalach społecznościowych, ponoszących wielką odpowiedzialność w tym zakresie, legitymizują przemoc i coraz bardziej osłabiają dziennikarstwo, a wraz z nim demokrację - ubolewa szef RsF, cytowany w komunikacie.

Wśród ofiar śmiertelnych jest 77 mężczyzn i trzy kobiety. 75 dziennikarzy poniosło śmierć w swoich krajach, a pięciu było przyjezdnych.

Zobacz także

W tym roku najwięcej, bo aż 15 reporterów, zginęło w od lat ogarniętym konfliktem Afganistanie. W Syrii, gdzie od 2011 roku trwa wojna domowa - 11. Blisko połowa dziennikarzy została zabita w krajach, gdzie panuje pokój, jak Meksyk (dziewięciu zamordowanych dziennikarzy), Indie (sześciu), czy Stany Zjednoczone (sześciu).

Reporterzy bez Granic podkreślają, że w tym roku wzrosła również liczba dziennikarzy zatrzymanych na świecie. W roku 2018 zatrzymano 348 przedstawicieli mediów w porównaniu z 326 aresztowanymi w roku poprzednim (wzrost o 7 proc.).

W pięciu państwach przebywa w areszcie ponad połowa z ogólnej liczby zatrzymanych dziennikarzy i są to głównie dziennikarze niezawodowi.

Chodzi o Iran, Arabię Saudyjską, Egipt, Turcję i Chiny. "Wraz z zaostrzeniem regulacji dotyczących internetu dziennikarze ci są więzieni, często w nieludzkich warunkach, za zwykły post na portalach społecznościowych czy w prywatnej poczcie" - wskazuje organizacja.

W 2018 roku wzrosła także o 11 proc. (z 54 w 2017 roku do 60 w tym roku) liczba dziennikarzy, który zostali uprowadzeni, przy czym 59 dziennikarzy przetrzymywanych jest jako zakładnicy na Bliskim Wschodzie (w Syrii, Iraku i Jemenie); wśród nich sześciu to obcokrajowcy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD