Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Alarmujące dane o przemocy wobec dziennikarzy. W tym roku zginęło 80 z nich

18.12.2018 21:21
xxx wiadomosci

Nastąpił wzrost liczby przypadków przemocy wobec dziennikarzy. Według organizacji Reporterzy bez Granic (RsF) w mijającym roku na świecie śmierć poniosło 80 przedstawicieli mediów.

Reporterzy bez Granic: W tym roku zginęło na całym świecie 80 dziennikarzy fot. PRESSLAB/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Organizacja opublikowała najnowszy raport na temat przemocy stosowanej na żurnalistach. W ubiegłym roku podczas wykonywania pracy zginęło ogółem 65 dziennikarzy.

Wśród 80 zabitych pracowników mediów jest 63 dziennikarzy zawodowych (wzrost o 15 proc. w porównaniu z 2017 rokiem), 13 dziennikarzy nieprofesjonalnych (wzrost o prawie 50 proc.), czterech współpracowników mediów.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat śmierć poniosło 700 zawodowych dziennikarzy. Ponad połowa została "świadomie zabita", jak saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi, zamordowany w październiku w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, czy słowacki dziennikarz Jan Kuciak zabity 21 lutego.

- Pojawiająca się nienawiść do dziennikarzy, do której przyznają się przywódcy polityczni, religijni lub pozbawieni skrupułów biznesmeni, ma dramatyczne konsekwencje (...) i powoduje niepokojący wzrost nadużyć wobec dziennikarzy - uważa Christophe Deloire, sekretarz generalny RsF.

- Te nienawistne uczucia, wzmacniane na portalach społecznościowych, ponoszących wielką odpowiedzialność w tym zakresie, legitymizują przemoc i coraz bardziej osłabiają dziennikarstwo, a wraz z nim demokrację - ubolewa szef RsF, cytowany w komunikacie.

Wśród ofiar śmiertelnych jest 77 mężczyzn i trzy kobiety. 75 dziennikarzy poniosło śmierć w swoich krajach, a pięciu było przyjezdnych.

W tym roku najwięcej, bo aż 15 reporterów, zginęło w od lat ogarniętym konfliktem Afganistanie. W Syrii, gdzie od 2011 roku trwa wojna domowa - 11. Blisko połowa dziennikarzy została zabita w krajach, gdzie panuje pokój, jak Meksyk (dziewięciu zamordowanych dziennikarzy), Indie (sześciu), czy Stany Zjednoczone (sześciu).

Reporterzy bez Granic podkreślają, że w tym roku wzrosła również liczba dziennikarzy zatrzymanych na świecie. W roku 2018 zatrzymano 348 przedstawicieli mediów w porównaniu z 326 aresztowanymi w roku poprzednim (wzrost o 7 proc.).

W pięciu państwach przebywa w areszcie ponad połowa z ogólnej liczby zatrzymanych dziennikarzy i są to głównie dziennikarze niezawodowi.

Chodzi o Iran, Arabię Saudyjską, Egipt, Turcję i Chiny. "Wraz z zaostrzeniem regulacji dotyczących internetu dziennikarze ci są więzieni, często w nieludzkich warunkach, za zwykły post na portalach społecznościowych czy w prywatnej poczcie" - wskazuje organizacja.

W 2018 roku wzrosła także o 11 proc. (z 54 w 2017 roku do 60 w tym roku) liczba dziennikarzy, który zostali uprowadzeni, przy czym 59 dziennikarzy przetrzymywanych jest jako zakładnicy na Bliskim Wschodzie (w Syrii, Iraku i Jemenie); wśród nich sześciu to obcokrajowcy.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń