Zamknij

Rosyjskie MSZ: Nawalny nie zostanie uwolniony. "Żądania UE są bezprawne"

PAP
23.02.2021 10:30
Rosyjskie MSZ: Nawalny jest skazany za przestępstwa. Nie zostanie uwolniony
fot. KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

"Aleksiej Nawalny został skazany za przestępstwa gospodarcze. Żądanie uwolnienia go jest absurdalne" – oświadczyło rosyjskie MSZ w komunikacie opublikowanym w poniedziałek wieczorem. Ministerstwo podkreśliło też, że decyzja o wprowadzeniu kolejnych sankcji w stosunku do Rosji jest „bezprawna”.

  • MSZ Rosji oświadczyło w komunikacie, że decyzja UE o kolejnych sankcjach wobec Moskwy budzi rozczarowanie, a Bruksela kieruje się "antyrosyjskimi stereotypami"
  • Żądanie uwolnienia aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego resort określił jako "absurdalne"
  • "Nawalny został skazany przez sąd rosyjski za przestępstwa gospodarcze" - oświadczyło rosyjskie MSZ i dodało, że "żądanie uwolnienia go to ingerencja w sprawy wewnętrzne suwerenne państwa”

" Aleksiej Nawalny, obywatel Federacji Rosyjskiej, został skazany przez sąd rosyjski za przestępstwa gospodarcze. Uważamy za stanowczo niedopuszczalne wciąż brzmiące żądania - bezpodstawne i absurdalne – by go uwolnić" – oświadczyło rosyjskie MSZ w komunikacie, wydanym w poniedziałek późnym wieczorem. Resort oskarżył też Unię Europejską o ingerencję w sprawy wewnętrzne suwerennego państwa.

Rosyjskie MSZ podkreśliło, że decyzję UE o nowych sankcjach poprzedziła "kampania informacyjna" dotycząca wizyty szefa dyplomacji UE Josepa Borrella w Moskwie z 5 lutego. "Sens tej kampanii informacyjnej wyraźnie polegał na tym, aby znaleźć odpowiedni pretekst do narzucenia ministrom spraw zagranicznych krajów UE myśli o konieczności odegrania się, i zrekompensowania sobie strat wizerunkowych, które jakoby poniosła unijna dyplomacja, kosztem dalszego pogorszenia relacji z Rosją" - oznajmiło ministerstwo.

Rosyjskie MSZ: "sankcje są bezprawne, wywołują jedynie ubolewanie"

Przedstawiciele resortu stwierdzili w oświadczeniu, że decyzja w sprawie sankcji "wywołuje rozczarowanie" i że podjęto ją "pod zmyślonym pretekstem". Unia straciła kolejną możliwość, by zrewidować kurs stawiania sztucznych warunków, sankcji i nacisków w relacjach z Rosją, który w ciągu minionych lat okazał się całkowicie nieprzekonywujący. Utrwalenie w arsenale polityki zagranicznej UE tego rodzaju bezprawnych narzędzi, jak stawianie ultimatum, naciski i sankcje, wywołuje jedynie ubolewanie” - dodał rosyjski resort spraw zagranicznych i zarzucił krajom UE, że kierują się "antyrosyjskimi stereotypami".

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował w poniedziałek, że ministrowie spraw zagranicznych państw UE uzgodnili wprowadzenie kolejnych sankcji przeciwko Rosji w reakcji na uwięzienie Nawalnego. Sankcjami zostaną objęci m.in. prokurator generalny Rosji Igor Krasnow i szef Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bastrykin.

Nawalny na 2,5 roku do kolonii karnej.  Europejski Trybunał Praw Człowieka: jego proces był niesprawiedliwy

Aleksiej Nawalny, rosyjski opozycjonista i działacz polityczny, został w 2014 roku skazany na 3,5 roku w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w 2017 roku, że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu i jego bratu Olegowi, który usłyszał wyrok w tej samej sprawie i odbył już swoją karę.

RadioZET.pl/PAP