Zamknij

Sekretna pomoc dla Ukrainy. Biden uchylił rąbka tajemnicy

Michał Tomaszkiewicz
06.04.2022 20:54

- Nie będziemy mogli ogłaszać każdej sztuki pomocy wojskowej, którą dajemy, którą nasi partnerzy i sojusznicy dostarczają za naszym pośrednictwem, ale zaawansowana broń i amunicja napływa do Ukrainy każdego dnia - przyznał prezydent USA Joe Biden. 

ukraiński żołnierz z zestawem Javelin w lesie
fot. Heidi Levine/SIPA/SIPA/East News

Wojna na Ukrainie z uwagą śledzona jest przez kraje NATO, które dzielą się danymi wywiadowczymi z ukraińskimi siłami zbrojnymi. Obrońcy otrzymują także wydatną pomoc sprzętową – Sojusz zapowiedział, że będzie przekazywać ciężkie zestawy artyleryjskie, Ukraińcy mają dostać także czołgi T-72 i wozy BWP-1.

Dokładne dane dotyczące przekazywanego sprzętu są tajne. Prezydent USA Joe Biden przyznał, że ani Stany, ani kraje sojusznicze „nie mogą ogłaszać każdej pomocy wojskowej”, zastrzegł jednak, że broń i amunicja trafia do Ukrainy praktycznie każdego dnia.

Sprzęt trafia do Ukrainy każdego dnia. „Nie możemy ogłaszać wszystkiego”

Sprzęt przekazywany przez kraje NATO, w szczególności zestawy przeciwpancerne, wydatnie przyczyniły się do udanej obrony Kijowa – ogłosiła Wielka Brytania. W początkowej fazie wojny mówiło się przede wszystkim o udostępnianiu broni defensywnej, takiej jak zestawy przeciwpancerne Javelin i NLAW, czy polskie przeciwlotnicze Pioruny i Gromy.

Kraje Sojuszu coraz śmielej mówią o dostarczaniu ciężkiego sprzętu: zestawów artyleryjskich, bojowych wozów piechoty, a nawet czołgów. To wsparcie, które przyda się w obecnej fazie wojny, która koncentrować się będzie na wschodzie kraju. Ukraina potrzebuje wsparcia, żeby wyprzeć Rosję z okupowanych terenów.

Joe Biden zdradził, że USA przekażą Ukrainie kolejną partię pocisków przeciwpancernych Javelin, wartych 100 mln dolarów. Zastrzegł przy tym, że nie może mówić o całej pomocy, jaka jest wysyłana przez kraje NATO. „Nowoczesna broń i amunicja” mają trafiać do obrońców praktycznie każdego dnia.

Prezydent USA zasugerował, że zachodnia broń i szkolenie ukraińskich żołnierzy przyczyniły się do powstrzymania rosyjskiej ofensywy. Przyznał jednocześnie, że wojna na Ukrainie może trwać „jeszcze przez długi czas”, ale zapewnił, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo: