Zamknij

Złote Globy rozdane! Ceremonia pod znakiem #metoo, mocne przemówienie Oprah Winfrey

Redakcja
08.01.2018 07:12

W Beverly Hills rozdano Złote Globy. Najważniejszymi statuetkami, za najlepszy film dramatyczny i musical, mogą pochwalić się filmy "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" oraz "Lady Bird". Tegoroczna ceremonia upłynęła jednak przede wszystkim w cieniu jesiennego skandalu związanego z molestowaniem kobiet w show-biznesie.

Globy
fot. PAP/EPA

Ceremonia rozdania nagród przyznawanych przez dziennikarzy akredytowanych w Hollywood, odbyła się tradycyjnie na początku stycznia w Hotelu Hilton w Beverly Hills.

Billboardy i najgorszy reżyser

Cztery Złote Globy otrzymał obraz "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reżyserii Martina McDonagha. To historia matki (w tej roli nagrodzona w tym roku Frances McDormand), której córka została brutalnie zabita. Kobieta, zdenerwowana wielomiesięczną opieszałością policji, wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do tytułowego miasteczka i umieszcza na nich prowokacyjne słowa skierowane pod adresem lokalnego szeryfa.

Najlepszym filmem komedią lub musicalem okazał się "The Disaster Artist" Jamesa Franco, gdzie on sam zagrał także główną rolę - Tommy'ego Wiseau, twórcę kultowego "The Room", uznawanego za jednego z najgorszych reżyserów w historii kina.

Rola Winstona Churchilla w "Czasie mroku" przyniosła Gary'emy Oldmanowi nagrodę za najlepszą rolę męską w filmie dramatycznym. Aktor dziękował ze sceny nie tylko swoim kolegom po fachu, ale i samemu brytyjskiemu politykowi, w którego przyszło mu się wcielić. Najlepszym filmem animowanym okazał się "Coco" - wygrał on z "Twoim Vincentem", którego współtwórczynią jest Polka Dorota Kobiela.

Co w telewizji?

Z kolei w kategoriach telewizyjnych trzy statuetki przypadły miniserialowi "Wielkie kłamstewka" z niesamowitą obsadą: Nicole Kidman czy Reese Whiterspoon. Najlepszy serial dramatyczny to "Opowieść podręcznej" o piekle kobiet, które zgotowało im ortodoksyjne prawo.

Najlepszym serialem komediowym okazała się być "Cudowna pani Maisel". Trzeba przyznać, że w tegorocznych Złotych Globach to panie okazały się być górą.

Globy pod znakiem #metoo

Ważnym elementem tegorocznej uroczystości był protest przeciwko molestowaniu kobiet w show-biznesie. To pokłosie afery, która wybuchła trzy miesiące temu, zapoczątkowana przez ujawnienie procederu wieloletniego wykorzystywania seksualnego, jakiego dopuszczał się wszechwładny producent Harvey Weinstein.

Aktorki i aktorzy pojawiali się na czerwonym dywanie i w świetle fleszy w ciemnych, stonowanych strojach. Ale to nie wszystko. Wielu nagrodzonych w swoich przemówieniach wspominało o akcji #metoo i problemie molestowania kobiet w branży filmowej.

W jednym z najbardziej emocjonalnych przemówień, które poruszyło publiczność, Oprah Winfrey dziękowała kobietom, które odważyły się powiedzieć o tym, co je spotkało. Przekazała też wiadomość do wszystkich kobiet.

- Niech wszystkie dziewczyny, które to oglądają, wiedzą, że nowy dzień jest na horyzoncie! I ta wygrana była możliwa dzięki wszystkim wspaniałym kobietom i fenomenalnym mężczyznom - mówiła.

RadioZET.pl/PaNa/JoK/MP