Zamknij

Trump zapowiedział spotkania z Putinem i przywódcą Chin, Xi Jinpingiem

Joanna Zaremba
13.05.2019 22:44
Trump zapowiedział spotkania z Putinem i przywódcą Chin, Xi Jinpingiem
fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek, że spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem na szczycie G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace. Mówił też m.in. o Iranie i o relacjach handlowych z Chinami.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow natychmiast odniósł się do kwestii ewentualnego spotkania przywódców w Osace, mówiąc, że dotychczas nie ma żadnych informacji na ten temat i że jeszcze niczego nie uzgodniono.

Zobacz także

Trump ostrzegł też w poniedziałek, że to będzie duży błąd, jeśli Iran podejmie jakieś działania przeciwko Stanom Zjednoczonym po tym, jak USA rozmieściły lotniskowiec i więcej samolotów bojowych w regionie z powodu obaw o wzrost napięcia z Teheranem.

Donald Trump o Iranie

Amerykański prezydent powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że Stany Zjednoczone zobaczą, co stanie się z Iranem, ale byłoby wielkim błędem, gdyby czegoś spróbował - podaje Reuters.

Agencja odnotowuje, że komentarz Trumpa pojawił się po tym, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie zgłosiły, iż doszło do aktów sabotażu przeciwko czterem statkom handlowym w pobliżu emiratu Al-Fudżajra, ok. 140 km na południe od cieśniny Ormuz.

Zobacz także

Prezydent zapowiedział dalsze działania, mające pomóc amerykańskim farmerom w okresie eskalacji wojny handlowej USA z Chinami. Wyraził przekonanie, że jego plan sprawi, iż farmerzy będą "bardzo szczęśliwi". Plan ten zakłada pomoc w wysokości ok. 15 mld dolarów dla tych amerykańskich farmerów, których mogą dotknąć cła nałożone przez Chiny.

Chiny wprowadzą cła na produkty z USA?

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w poniedziałek, że wprowadzi cła odwetowe na produkty z USA o wartości 60 mld USD. Środki te mają wejść w życie 1 czerwca i dotyczyć ponad 5 tys. amerykańskich produktów. Karne cła na poszczególne towary ze Stanów Zjednoczonych wynosić będą od 5 do 25 proc. Wśród produktów, które będą one obejmować są m.in. baterie, szpinak oraz kawa. Krok ten - jak przekazały władze w Pekinie - jest "odpowiedzią na amerykański unilateralizm oraz handlowy protekcjonizm".

Wcześniej ministerstwo handlu w Pekinie ostrzegało, że podejmie działania odwetowe, jeśli prezydent USA Donald Trump wprowadzi podwyżki ceł na chińskie towary.

W zeszłym tygodniu Trump podniósł stawki celne z 10 do 25 proc. na produkty chińskie, których sprzedaż w USA ma wartość 200 mld dolarów. Polecił też przedstawicielowi USA ds. handlu Robertowi Lighthizerowi przygotowanie kolejnej listy chińskich produktów, na które będą mogły być nałożone wyższe cła.

Zobacz także

Trump wypowiedział się w poniedziałek do dziennikarzy podczas spotkania z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Agencja Associated Press napisała, że spotkanie to jest kolejnym przykładem, że prezydent nie ma oporów przed kontaktami z zagranicznymi przywódcami, "których Zachód nie wita z otwartymi ramionami". Agencja zwraca uwagę m.in. na "twardolinijną antyimigrancką retorykę" Trumpa i Orbana.

RadioZET/PAP