Zamknij

Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż Delta. "Mamy konkretne dowody"

20.12.2021 18:54

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus oznajmił w poniedziałek, że naukowcy WHO mają już konkretne dowody na to, iż Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż Delta i może łatwiej zakażać osoby zaszczepione. - Może również zakażać ludzi, którzy przeszli już Covid-19 - powiedział dziennikarzom podczas briefingu w Genewie.

Koronawirus
fot. Brian Ongoro/AFP/East News (zdjęcie poglądowe)

Omikron to najnowszy i najbardziej zaraźliwy w tym momencie wariant koronawirusa. Po raz pierwszy pojawił się w listopadzie w Afryce, potem rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty. Przypadki zakażenia Omikronem wykryto już także w Polsce. 

WHO: Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż Delta. Łatwiej zaraża zaszczepionych

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus oznajmił w poniedziałek, że naukowcy WHO mają już konkretne dowody na to, iż Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż Delta i może łatwiej zakażać osoby zaszczepione. - Może również zakażać ludzi, którzy przeszli już Covid-19 - powiedział dziennikarzom podczas briefingu w Genewie.

Tezy takie postawili już w ubiegłym tygodniu autorzy badania przeprowadzonego przez londyński uniwersytet Imperial College, z którego wynikało, że wariant koronawirusa Omikron może pięciokrotnie częściej powodować reinfekcję koronawirusem niż Delta, nie jest też mniej niebezpieczny od tego drugiego szczepu.

Inne badanie, wykonane przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed, wskazało, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed Omikronem. Skuteczne pozostają jednak preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer.

WHO ostrzegała już wcześniej, że żaden dotychczasowy wariant koronawirusa nie rozprzestrzeniał się tak szybko jak Omikron. Tedros zaapelował już w listopadzie, aby nie lekceważyć Omikrona, mimo iż brak jest dowodów na to, że jest on groźniejszy od dominującego obecnie na świecie wariantu Delta. Ostrzegł również, że same szczepionki nie pozwolą żadnemu krajowi wyjść z kryzysu epidemicznego.

loader

RadioZET.pl/PAP