Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce
Zamknij

BREXITOWA umowa odrzucona. Polityczny kryzys w Wielkiej Brytanii

Redakcja
15.01.2019 20:44
BREXITOWA umowa odrzucona. Polityczny kryzys w Wielkiej Brytanii
fot. AFP

Izba Gmin nie poparła proponowanej przez rząd Theresy May umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

To najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek, choć najprawdopodobniej zrobi to znacznie wcześniej.

Wśród możliwych scenariuszy są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. 

Zobacz także

Brytyjska premier Theresa May wezwała we wtorek posłów zasiadających w Izbie Gmin do "zrealizowania demokratycznej woli Brytyjczyków" i poparcia proponowanej umowy wyjścia z Unii Europejskiej podczas wieczornego głosowania w tej sprawie.

Szefowa rządu podkreśliła, że przed posłami "historyczna decyzja, która określi naszą przyszłość na kolejne pokolenia", oceniając, że tylko przez przyjęcie porozumienia "możemy ruszyć naprzód", jednocześnie nie powodując pogłębienia istniejących podziałów w społeczeństwie.

Występując na zakończenie pięciodniowej dyskusji nad projektem umowy, May po raz kolejny wykluczyła także alternatywne rozwiązania zwołania drugiego referendum, przedterminowych wyborów parlamentarnych lub bezumownego opuszczenia Wspólnoty, argumentując, że każde z nich opóźnia, utrudnia lub stoi w sprzeczności z realizacją decyzji podjętej przez społeczeństwo w 2016 roku.

Lider opozycji: Liczę na upadek rządu May

Przemawiając tuż przed premier, lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn zapowiedział, że jego ugrupowanie odrzuci przedstawiony projekt, i dodał, że liczy na to, że doprowadzi to do upadku rządu May i nowych wyborów, "aby ludzie odzyskali kontrolę (nad tym procesem) i dali nowemu rządowi mandat do rozwiązania tego impasu".

RadioZET.pl/PAP/BM

Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce
Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce
Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce