Zamknij

Dwa państwa nie wejdą do strefy Schengen. Zdecydowało weto Austrii

08.12.2022 17:09

Chorwacja stanie się częścią strefy Schengen od 2023 roku. Nie ma za to zgody dla Rumunii i Bułgarii. Weto zapowiada Austria.

strefa Schengen
fot. Shutterstock.com

Państwa członkowskie Unii Europejskiej potwierdziły w czwartek przyjęcie Chorwacji do strefy Schengen. Jednocześnie odmówiły dostępu do niej Rumunii i Bułgarii.

Chorwacja w Schengen. Rumunia i Bułgaria poza strefą

„Ostatni krok uczyniony! Decyzja Rady przyjęta – teraz formalnie potwierdzono, że Chorwacja przystąpi do strefy Schengen z dniem 1 stycznia 2023 r.” – napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Chorwacji przy UE.

Jak poinformowała również w czwartek komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson, państwa UE jednocześnie odmówiły Rumunii i Bułgarii dostępu do strefy Schengen.

Minister spraw wewnętrznych Austrii Gerhard Karner oświadczył podczas spotkania w Brukseli, że jego kraj zawetuje przystąpienie członków UE, Rumunii i Bułgarii, do bezpaszportowej strefy Schengen.

- Myślę, że to nie w porządku, że system, który w wielu miejscach nie działa, miałby być rozszerzany – powiedział. Jak dodał, decyzje w sprawie rozszerzenia strefy Schengen muszą być podejmowane jednomyślnie. Austria, która doświadcza znacznego wzrostu wniosków o azyl, obawia się, że przyjęcie Bułgarii i Rumunii zwiększy nielegalną migrację.

Strefa Schengen obejmuje obecnie ponad 4 mln km kw., na których mieszka niemal 420 mln osób. Należy do niej 26 państw: 22 z 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Kontroli nie zniesiono jeszcze na granicach wewnętrznych Bułgarii, Chorwacji, Cypru i Rumunii, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.

RadioZET.pl/PAP/thelocal.at