,

Kto próbował ukryć wybuch rakiety przed Polakami?

18.11.2022 16:32

Czy ktoś inspirował pierwsze publikacje o eksplozji traktora w Przewodowie, by zniechęcić media do zbadania sprawy? Jak upór prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego w sprawie rzekomego „rosyjskiego śladu” przy ataku wpłynie na relacje z polskim rządem i prezydentem Andrzejem Dudą? Czy nagrodą za przyznanie dotacji prorosyjskiej fundacji powinien być wybór na dyrektora rządowego Instytutu z wielomilionowym budżetem? To tylko kilka z wątków, o których opowiedzieli autorzy podcastu Michał Piasecki z aplikacji Upday i Radosław Gruca z RadioZET.pl, a ich rozmowę uzupełnił też dziennikarz śledczy Radio ZET Mariusz Gierszewski, który jako pierwszy poinformował o podejrzeniu ataku rakietowego zza wschodniej granicy.

 Sluzby pracuja na miejcu eksplozji w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim.
fot. Policja/East News

W najnowszym odcinku podcastu RadioZET.pl i Upday autorzy skoncentrowali się na komentowanej na całym świecie eksplozji w Przewodowie. Nasi prowadzący zwracają uwagę, że dziś dużo poważniejszym problemem niż ewentualny wybuch wojny z NATO, jest konflikt między Polską i Ukrainą. Powód? Nawet najzagorzalsi krytycy ekipy rządzącej nie kryją, że problem leży tym razem po stronie ukraińskiej. Chodzi o upór Kijowa w sprawie pochodzenia rakiety. Mimo że od eksplozji upłynęło już 48 godzin, informacje o rzekomym ataku z Rosji lub Białorusi dementowali zarówno prezydent USA jak i polskie władze, Zełeński twardo twierdzi, że ma „rosyjski ślad” i ani myśli przepraszać czy ubolewać.

Mimo że wybuch w Przywodowie i pierwsze dwie polskie ofiary wojny, dwaj rolnicy z lubelszczyzny, przykryły wszystkie inne wydarzenia, prowadzący w sekcji „Kontrowersja tygodnia” zwrócili uwagę na historię dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Chodzi o Fundację "Wspieram", która od lat organizowała festiwal filmów Sputnik. Pomimo że władze Fundacji nie kryją swoich prorosysjkich sympatii, a ich działalność promująca rosyjską filmografię od momentu napaści na Ukrainę nie powinna być opłacana z pieniędzy z budżetu polskiego Instytutu. Stan gry, czyli część, które szczególnie elektryzuje przynajmniej 460 widzów, czyli parlamentarzystów i parlamentarzystki oraz stu senatorów to wskazanie na to, komu sprzyjają polityczne wydarzenia i którzy politycy szczególnie dobrze wykorzystują okazję do budowania własnej pozycji.

Radosław Gruca z RadioZET.pl zwracał uwagę, że wobec obaw Polaków, które po wybuchu zabłąkanej rakiety narastają, wzrasta też znaczenie Mariusza Błaszczaka zarówno w partii PiS jak i w rządzie. To on załatwia kontrakty na zbrojenia, odpowiada za budowę płotu na granicy z Rosją i kontaktuje się z Amerykanami z centrali NATO. Od pewnego czasu Błaszczak ściśle współpracuje z Jackiem Sasinem i wciąż pozostaje najpoważniejszym kandydatem do ewentualnego przejęcia funkcji premiera od Mateusza Morawieckiego. W tym tygodniu wyjątkowo pominęliśmy wyskoki ekipy Zbigniewa Ziobry, bo wobec zdarzeń w Lubelskiem pomysły na jego wymianę na Przemysława Czarnka, o której mówimy od miesięcy, zostały odłożone ad calendas grecas.

Jako gość pojawił się znów Mariusz Gierszewski, współautor wydań specjalnych #PodejrzaniPolitycyExtra, żeby ujawnić najnowsze ustalenia dotyczące tzw. poświadczeń bezpieczeństwa, ostatnich zakupów ziemi Daniela Obajtka, prezesa Orlenu ujawnionych przez RadioZET.pl oraz jego sąsiadów kupujących działki nieopodal planowanej budowy elektrowni atomowej.

Logo radiozet Dzieje się