Obserwuj w Google News

Reserved stworzyło koszulę w stylu Hitler-Jugend? Mamy ODPOWIEDŹ sklepu

Redakcja
2 min. czytania
13.04.2017 13:47
Zareaguj Reakcja

Beżowa koszula z naszywkami łudząco przypomina element garderoby członków nazistowskiej młodzieżówki Hitler-Jugend? Taką kontrowersyjną "inspirację" dostrzegł reporter i felietonista Mariusz Szczygieł komentując strój dostępny do kupienia w sklepie Reserved.

Reserved stworzyło koszulę w stylu Hitler-Jugend? Mamy ODPOWIEDŹ sklepu
fot. Reserved screen

Zdaniem pisarza w koszuli sygnowanej marką Reserved widać "ewidentne" nawiązanie do stylistyki ubioru wybranej przez młodych ludzi należących do Hitler-Jugend. Zdaniem Szczygła to symbol "brunatnienia naszych czasów".

Mariusz Szczygieł przypomina, że niedawno marka Reserved z uwagi na projekt naszywek dodanych do beżowej koszuli została oskarżona o plagiat przez innych polskich projektantów. Autor ubolewa, że nikt nie zwrócił uwagi na "inny plagiat" bezpośrednio mający przywoływać skojarzenia III Rzeszy. 

warrelicts
fot. Warrelicts.com
Pinterest
fot. Pinterest
Histclo
fot. Histclo

W swoim poście Mariusz Szczygieł przywołał też anegdotę opowiadaną przez Hannę Krall. 

"Mówiła, że czytelnicy amerykańscy pytali, ile razy na miesiąc zmieniano więźniom pościel w Auschwitz. A amerykańscy Żydzi nie mogli zrozumieć, dlaczego Żydzi w Aushwitz nie wynajęli adwokatów, żeby ich stamtąd wyciągnęli" - czytamy w komentarzu.

Co na to Reserved?

Postanowiliśmy sprawdzić u źródła, co na temat porównań do III Rzeszy sądzi sam zainteresowany, a więc sklep Reserved. 

- Wojskowe motywy to w tym roku bardzo silny trend w modzie, ale komentarze internautów pokazują, że jedna z męskich koszul i stylizacja, w jakiej została przedstawiona, wzbudziły negatywne skojarzenia. W związku z tym podjęliśmy decyzję o natychmiastowym wycofaniu tego modelu ze sprzedaży on-line i w sklepach stacjonarnych - informuje w rozmowie z Radiem ZET Marta Chlewicka, rzeczniczka prasowa LLP SA.

Wygląda na to, że komentarze internautów mają coraz większą moc sprawczą.

RadioZET.pl/KM