Obserwuj w Google News

To już oficjalne. Kazimierz Kujda stracił stanowisko

Redakcja
2 min. czytania
12.02.2019 14:56
Zareaguj Reakcja

– Przyjąłem dymisję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdy – poinformował we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

To już oficjalne. Kazimierz Kujda stracił stanowisko
fot. East News

Szef resortu środowiska poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej, że Rada Nadzorcza NFOŚiGW zdecydowała też o rozpisaniu konkursu na nowego szefa Narodowego Funduszu. „Procedura konkursowa to minimum 10 dni” – mówił minister.

ZOBACZ:  Kim jest Kazimierz Kujda - zaufany człowiek prezesa PiS z "taśm Kaczyńskiego"?

Kazimierz Kujda został powołany na prezesa Funduszu w grudniu 2015 roku przez ministra środowiska Jana Szyszko. Z NFOŚiGW związany był od 1998 roku, był dwukrotnie jego prezesem w latach 2000-2002 oraz 2006-2008.

Kazimierz Kujda współpracował z SB?

W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia dotyczące współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa PRL prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy. Sprawę, przedstawiając m.in. zawartość teczek, opisali dziennikarze „Gazety Wyborczej”, portalu Onet i „Rzeczpospolitej”. Podali, że Kujda „widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach – zgadza się jego data urodzenia”.

Ponadto, według „Rz”, w 2002 r. teczka Kazimierza Kujdy trafiła do zbioru zastrzeżonego IPN. Sam Kujda przekonywał, że nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał jednak, że mógł „podpisać jakieś dokumenty”, ubiegając się o wyjazd za granicę. Zapowiedział, że wystąpi do IPN o autolustrację i opublikuje dokumenty.

ZOBACZ:  Kazimierz Kujda na "taśmach Kaczyńskiego"

O Kujdzie zrobiło się głośno po publikacji „Gazety Wyborczej”, która ujawniła zapis rozmowy prezesa NFOŚiGW z austriackim przedsiębiorcą Geraldem Birgfellnerem, którego firmy miały przygotować inwestycję budowy dwóch wieżowców dla powiązanej z PiS spółki Srebrna w Warszawie.

RadioZET.pl/PAP/MK