Obserwuj w Google News

Zatrzymali pociąg, żeby ukraść węgiel. 100 ton ubyło ze składu

Redakcja
1 min. czytania
10.10.2018 13:28
Zareaguj Reakcja

Złodzieje węgla doprowadzili do zablokowania ruchu na towarowym szlaku kolejowym między Bytomiem a Zabrzem. Sprawcy zatrzymali pociąg przewożący węgiel i wysypali na tory około stu ton tego surowca.

Zatrzymali pociąg, żeby ukraść węgiel. 100 ton ubyło ze składu
fot. Jacek Boron/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podało w środę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, do incydentu doszło we wtorek późnym popołudniem w Bytomiu, między stacjami kolejowymi Bytom Bobrek i Zabrze Biskupice.

Pożar w składzie węgla. 80 strażaków w akcji

– Nieznani sprawcy pozostawili na torowisku fragment wełny mineralnej, przypominający betonowy podkład kolejowy. Po najechaniu na przeszkodę maszynista pociągu towarowego zatrzymał skład. Sprawcy dokonali usypu około 100 ton węgla – poinformowały służby kryzysowe.

Ataki na pociągi

Ponieważ węgiel został wysypany po obu stronach pociągu, zablokowane zostały także sąsiednie tory. W ten sposób sparaliżowali ruch na tym towarowym szlaku. Służby kolejowe pracowały do późnej nocy, aby przywrócić komunikację. W środę po drugiej w nocy udrożniony został jeden z torów.

Tragiczny wypadek w kopalni Budryk. Nie żyje 34-letni górnik

Ataki złodziei na jadące z kopalń pociągi z węglem powtarzają się na Śląsku od wielu lat. Zjawisko nasila się jesienią i zimą, kiedy trwa sezon grzewczy. W przeszłości złodzieje atakowali m.in. w okolicach Rudy Śląskiej, Zabrza, Bytomia, Siemianowic Śląskich, Katowic i Mysłowic. Wysypują od kilku do kilkudziesięciu ton węgla, miału węglowego i koksu, często powodując utrudnienia w ruchu pociągów towarowych.

RadioZET/PAP/JZ