Obserwuj w Google News

Autor reportażu o Wojtyle mówi "dość". "Wiedział, a my nie wyczerpujemy tematu"

2 min. czytania
07.03.2023 16:10
Zareaguj Reakcja

Reportaż “Franciszkańska 3” o trzech księżach pedofilach, których przenosił z parafii do parafii kardynał Karol Wojtyła wstrząsnął opinią publiczną w Polsce. Autor reportażu Marcin Gutowski z TVN24 stwierdził, że takich przypadków jest więcej. - Mam nadzieję, że historycy, badacze, naukowcy i dziennikarze zainteresują się szerzej tą sprawą i kolejnymi przypadkami. Nie wyczerpujemy tematu – są kolejne nazwiska, kolejni świadkowie, kolejne ofiary - powiedział dziennikarz w rozmowie z Wirtualną Polską.

Marcin Gutowski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER, AP/East News

Dziennikarz TVN24 Marcin Gutowski w reportażu “Franciszkańska 3” przedstawił dokumenty, z których wynika, że metropolita krakowski Karol Wojtyła w latach 60-tych i 70-tych tuszował pedofilię podlegających mu księży Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca. Gutowski dotarł też do świadków i rozmawiał z ofiarami tych duchownych.

- Dosyć mówienia, że Jan Paweł II nie wiedział, czy też, że nie potrafił uwierzyć, że księża mogą się dopuszczać takich przestępstw. Otóż wiedział. Mało tego, wiedział, że dopuszczają się tego także podlegli mu księża z archidiecezji krakowskiej na długo przed tym, jak został papieżem - powiedział autor reportażu w rozmowie z Wirtualną Polską.

Redakcja poleca

Gutowski o tuszowaniu pedofilii: Jan Paweł II wiedział

Gutowski dodał, że lista księży, których sprawy były tuszowane, nie jest zamknięta. - Mam nadzieję, że historycy, badacze, naukowcy i dziennikarze zainteresują się szerzej tą sprawą i kolejnymi przypadkami. Nie wyczerpujemy tematu – są kolejne nazwiska, kolejni świadkowie, kolejne ofiary - zaznaczył dziennikarz.

ZOBACZ TAKŻE:  Gorące komentarze po reportażu o kard. Wojtyle. "Odjaniepawlić przestrzeń publiczną"

Reporter TVN24 powiedział, że w pracy nad materiałem ominął archiwa krakowskiej kurii i zwrócił się o dokumenty do Austrii, gdzie Wojtyła przeniósł księdza pedofila Sadusia. Podkreślił przy tym, że archidiecezja krakowska do tej pory nie zdecydowała się na otwarcie archiwów i “rzetelną, obiektywną, zewnętrzną kwerendę”.  

- Są jakieś obietnice jakiejś komisji. Abp (Marek - red.) Jędraszewski obiecał ją rzekomo ojcu Adamowi Żakowi, Pełnomocnikowi Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Ale to są wewnątrzsystemowe sprawy, które przypominają raczej zasłonę dymną niż przejrzystą odpowiedź Kościoła na nasze pytania - uważa Gutowski.

Trzech księży pedofilów w reportażu "Franciszkańska 3". "Są kolejne nazwiska"

Dziennikarz zarzucił polskiemu kościołowi, że przez 50-60 lat nie interesował się ofiarami, nie zaoferował im pomocy lub wsparcia. - Kościół głosi więc jedno, a robi drugie - zauważył. 

Pytany o stwierdzenia obrońców Wojtyły, że w przypadku księży pedofilów działał zgodnie z prawem kanonicznym, odesłał do swojego reportażu. - Fakty mówią za siebie - podsumował Gutowski.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska