Obserwuj w Google News

Wstrząs po raporcie Watykanu. "W dużej mierze obwinia Jana Pawła II"

3 min. czytania
12.11.2020 09:35
Zareaguj Reakcja

Burza w Stanach Zjednoczonych po publikacji przez Stolicę Apostolską raportu ws. byłego kardynała Theodore McCarricka. "Lwią częścią winy obarczono zmarłego świętego - Jana Pawła II" - czytamy w depeszy agencji Associated Press. Papież Franciszek zapewnił w środę o swej bliskości z ofiarami pedofilii i wszelkich nadużyć i o zaangażowaniu Kościoła, by "wykorzenić to zło".

Jan Paweł II wiedział o biskupie pedofilu
fot. JAN SKARZYNSKI /REPORTER

Jan Paweł II wiedział o zarzutach wobec biskupa Theodore McCarricka, ale w nie nie uwierzył i pozwolił duchownemu awansować m.in. na metropolitę Waszyngtonu - czytamy w głośnym raporcie Watykanu na temat wiedzy Stolicy Apostolskiej o nadużyciach seksualnych amerykańskiego hierarchy. Fakty opisane w dokumencie odbiły się szerokim echem na całym świecie. "Spuścizna Jana Pawła II zagrożona!" - grzmią amerykańskie media.

"Czy papież zignorował ostrzeżenia w sprawie oskarżeń hierarchy o pedofile?" - zastanawiają się największe amerykańskie dzienniki. "New York Times" pisze o cieniu na nieskazitelnej dotąd reputacji Jana Pawła II. Jeszcze dalej posuwa się "Washington Post" zastanawiając się, czy szybki proces kanonizacyjny papieża Polaka nie został przeprowadzony zbyt pochopnie.

Jan Paweł II wiedział o biskupie pedofilu. Burza w światowych mediach

"Wybuchowy raport na temat McCarricka w dużej mierze obwinia Jana Pawła II" - informuje "National Catholic Reporter". "Papież Jan Paweł II był informowany o oskarżeniach wobec Theodore McCarricka, a mimo to zdecydował się go awansować na podstawie zaprzeczeń samego McCarricka i śledztwa amerykańskich biskupów, które było niedokładne i niekompletne" - relacjonuje z kolei stacja CNN.

ZOBACZ TAKŻE: Jan Paweł II wiedział o biskupie pedofilu i go awansował. Szokujący raport

Wprost o winie Jana Pawła II pisze agencja "Associated Press". "Lwią częścią winy obarczono zmarłego świętego - Jana Pawła II, który uczynił McCarricka metropolitą stolicy USA w 2000 roku, mimo że wcześniej usankcjonował śledztwo, które potwierdziło, że sypiał z seminarzystami. W podsumowaniu raportu czytamy, że Jan Paweł II naiwnie uwierzył odręcznym zapewnieniom McCarricka" - przekazała agencja AP.

"Watykan zaprzecza tuszowaniu skandalu związanego z amerykańskim biskupem, przyznaje, że popełniono błędy, ale zaznacza, że przestępstwa McCarricka przez lata były niczym więcej jak plotkami" - relacjonuje francuska agencja AFP.

Mitchell Garabedian: Jan Paweł II powinien zrobić więcej. Miał niewyczerpane zasoby

- Jan Paweł II miał niewyczerpane zasoby, by przeprowadzić pełne dochodzenie w sprawie McCarricka. A jednak tego nie uczynił. To niesprawiedliwość, która wskazuje, że Kościół nie chciał znać prawdy - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prawnik Mitchell Garabedian, jeden z najskuteczniejszych obrońców ofiar księży pedofilów.

Prawnik przekonuje, że po sprawie McCarricka opisanej w raporcie Watykan "nie wdrożył żadnego planu, który wskazywałby, że zmienił swoje podejście do kwestii seksualnego wykorzystywania dzieci".

ZOBACZ TAKŻE: Kard. Dziwisz odpiera zarzuty. "Nigdy nie przyjmowałem pieniędzy"

- To haniebne i niemoralne. Instytucja, która ma być ostoją moralności, zachowuje się w najbardziej niemoralny sposób i nie może być dla tego żadnej wymówki. Watykan powinien zawiadamiać władze świeckie. Ale bardziej niż ochrona i bezpieczeństwo dzieci obchodziły go własne wpływy, władza i pieniądze - tłumaczy Mitchell Garabedian.

Papież Franciszek: Ponawiam moją bliskość z ofiarami

Papież Franciszek zapewnił w środę o swej bliskości z ofiarami pedofilii i wszelkich nadużyć i o zaangażowaniu Kościoła, by "wykorzenić to zło". Podczas audiencji generalnej nawiązał do watykańskiego raportu na temat b. kardynała Theodore'a McCarricka z USA.

Na zakończenie audiencji generalnej transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego papież powiedział: "Wczoraj został opublikowany raport na temat bolesnego przypadku byłego kardynała Theodore'a McCarricka".

"Ponawiam moją bliskość z ofiarami wszelkich nadużyć i zaangażowanie Kościoła, by wykorzenić to zło"- oświadczył Franciszek.

"Dziwisz to oszust o podwójnym obliczu. Watykan przeżarty jest korupcją"

Theodore McCarrick był przez lata jednym z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych. W latach 2000-2006 był arcybiskupem metropolitą Waszyngtonu. W 2018 roku, po pierwszych śledztwach wszczętych w sprawie stawianych mu zarzutach, zrezygnował z godności kardynała. Jego proces kanoniczny zakończył się wydaniem przez Kongregację Nauki Wiary dekretu w lutym 2019 roku, w którym uznano go za winnego czynów wobec nieletnich i dorosłych. Papież Franciszek uznał ten dekret za definitywny, w wyniku czego wydalił wtedy byłego kardynała ze stanu kapłańskiego.

RadioZET.pl/ CNN/ AP/ AFP/ Gazeta Wyborcza/ PAP/ Daniel Bociąga Radio ZET