Obserwuj w Google News

Groźba pożarów w Czarnobylu. "Możliwe uwolnienie radioaktywnych substancji"

2 min. czytania
28.05.2022 17:06
Zareaguj Reakcja

Pozostawione przez Rosjan miny przeciwpiechotne zabijają dzikie zwierzęta i stwarzają zagrożenie pożarem lasu w strefie wykluczenia wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie ministerstwo ochrony środowiska.

Czarnobyl
fot. AP/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie trwa już ponad trzy miesiące. Ukraińcy alarmują, że rosyjskie miny pozostawione wokół elektrowni w Czarnobylu stanowią zagrożenie. „Liczne miny i pułapki są regularnie uruchamiane przez dzikie zwierzęta. W rezultacie zwierzęta są zabijane lub okaleczane, a jednocześnie może wybuchnąć pożar lasu” – przestrzegło ministerstwo ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy.

Ukraina alarmuje: wzrasta zagrożenie pożarem w Czarnobylu

„Poziom zagrożenia pożarem lasu w strefie wykluczenia znacznie wzrósł z powodu nadejścia suchej, wietrznej pogody, a także z powodu dużej liczby min i flar pozostawionych przez wojska okupacyjne” – zaalarmował resort.

Redakcja poleca

W komunikacie podkreślono, że pożary w strefie wykluczenia mogą spowodować uwolnienie radioaktywnych substancji do atmosfery, a ich gaszenie jest dodatkowo utrudnione przez braki zasobów wywołane wojną oraz leżące w ziemi miny.

Ukrinform przypomina, że potwierdzono już ok. 1,5 tys. przypadków, w których środowisko naturalne ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Mamy do czynienia z rosyjskim terroryzmem ekologicznym, z rosyjskim zbrodniami na środowisku naturalnym. Na Ukrainie jest blisko 250 miejsc, gdzie moskiewskie wojska zaatakowały nasze instalacje przemysłowe i gdzie istnieje niebezpieczeństwo skażenia środowiska różnymi substancjami - mówił w poniedziałek w Łodzi ukraiński minister ochrony środowiska Rusłan Strelec na konferencji dotyczącej promocji bezpieczeństwa i stabilności na obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie OBWE.

RadioZET.pl/PAP

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo