Guaido chce wprowadzenia stanu wyjątkowego. „Aby umożliwić przybycie pomocy humanitarnej”
Tymczasowy prezydent Wenezueli, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Juan Guaido, ogłosił w niedzielę, że zwróci się do parlamentu, by wydał dekret wprowadzający stan wyjątkowy, aby stawić czoło sytuacji spowodowanej awarią elektryczną, która paraliżuje od czwartku kraj.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
– Zwołałem na jutro specjalną sesję parlamentu, aby podjął natychmiastowe decyzje w sprawie pomocy humanitarnej – powiedział deputowanym Juan Guaido, wzywając także do akcji ulicznych.
„Poproszę o ogłoszenie stanu wyjątkowego”
– Poproszę w poniedziałek Zgromadzenie o ogłoszenie stanu wyjątkowego, aby umożliwić przybycie pomocy humanitarnej – oświadczył Guaido, który 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli i został uznany przez około 50 państw.
Wenezuela BEZ PRĄDU. Kolejna odsłona kryzysu politycznego?Na granicy kraju z Kolumbią i Brazylią czeka co najmniej 250 ton pomocy humanitarnej, żywności i lekarstw, wysłanych głównie przez Stany Zjednoczone.
Rząd sprzeciwił się jednak 23 lutego wpuszczeniu jej do kraju, podejrzewając Stany Zjednoczone o próbę zamaskowanej pomocą humanitarną interwencji zbrojnej.
Wenezuela pozbawiona prądu
Od późnego popołudnia w czwartek Wenezuela jest pozbawiona prądu, co pogarsza poważny kryzys gospodarczy w kraju: nie działa transport, dystrybucja wody i telekomunikacja. Co najmniej piętnaście osób zmarło w szpitalach, z których tylko nieliczne mają działające generatory prądu.
W czwartek wieczorem stanęły co najmniej dwie wielkie elektrownie, a awaria pozbawiła prądu dwadzieścia dwa stany Wenezueli. W piątek rano rząd ogłosił wstrzymanie lekcji w szkołach i działalności zakładów produkcyjnych.
Ciężarówka z pomocą humanitarną wjechała do Wenezueli. Zamieszki na granicy z KolumbiąW sobotę w południe, gdy „udało nam się wznowić w 70 proc. pracę elektrowni, nasz system energetyczny został zaatakowany ponownie. Był to atak cybernetyczny, wymierzony w centralny ośrodek zarządzania bezpieczeństwa kraju, który zniweczył nasze wysiłki na rzecz przywrócenia dostaw” – oświadczył w sobotę dotychczasowy prezydent Nicolas Maduro na wiecu z udziałem aktywistów rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV).
Wenezuelscy eksperci twierdzą, że problemy z dostawami energii elektrycznej są rezultatem awarii, do której doszło w elektrowni wodnej w Guri, zbudowanej w latach 1963-1986, która zaspokaja 80 proc. potrzeb energetycznych kraju. Zapora wodna na rzece Caroni w Guri jest trzecią na świecie zaporą pod względem produkcji energii (50 000 GWh rocznie). Niezależni eksperci zwracają uwagę na chroniczne niedoinwestowanie elektrowni i bardzo zły stan infrastruktury.
„Za tym atakiem cybernetycznym stoją siły amerykańskiego imperium”
– Za tym atakiem cybernetycznym stoją siły amerykańskiego imperium oraz ich samozwańcza marionetka, Juan Guaido – mówił w sobotę Maduro. Argumentował, że tylko Stany Zjednoczone dysponują wystarczająco rozwiniętą technologią, aby zdalnie sparaliżować funkcjonowanie systemu zaopatrzenia w elektryczność w Wenezueli.
Europa popiera Guaido. 11 krajów UE uznało go za prezydenta Wenezueli [AKTUALIZACJA]Guaido tak skomentował wielką awarię elektryczności: „Wenezuela doskonale zdaje sobie sprawę, że światło powróci wraz z zakończeniem uzurpacji władzy” (przez Maduro).
RadioZET/