Obserwuj w Google News

"Niezidentyfikowany dron" spadł na kurort w Egipcie. To popularne miejsce wśród turystów

2 min. czytania
27.10.2023 12:28
Zareaguj Reakcja

Sześć osób zostało rannych w piątek z powodu upadku dronów niewyjaśnionego pochodzenia na dwa egipskie ośrodki nad Morzem Czerwonym - Tabę i Nuweibę. Oba popularne turystyczne miasta położone są na półwyspie Synaj.

Taba w Egipcie
fot. @Charles_Lister/Twitter

Egipt, który granicy z Izraelem i Strefą Gazy, utrzymuje swoją gospodarkę m.in. z turystyki. Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie odbija się również na kurortach popularnych wśród zagranicznych gości. W piątek miejscowe władze poinformowały o upadku i wybuchu niezidentyfikowanych dronów na Tabę i Nuweibę na półwyspie Synaj.

Rzecznik egipskiej armii powiedział, że jeden z dronów uderzył w budynek obok szpitala w Tabie. Świadkowie powiedzieli agencji AFP, że dron uderzył w przybudówkę szpitala w mieście nad Morzem Czerwonym, oddalonym o około 200 kilometrów na południe od granicy Egiptu ze Strefą Gazy. 6 osób zostało rannych. Zdjęcia krążące w Internecie i egipskich mediach przedstawiają uszkodzony budynek i wysadzone w powietrze pojazdy.

Redakcja poleca

Wybuch w kurorcie turystycznym. Dron uderzył w budynek obok szpitala

Uderzenia mogą mieć związek ze starciami toczącymi się w rejonie Izraela i Strefy Gazy, podała agencja Reutera. Izraelskie wojsko oświadczyło, że jest świadome incydentu. - W rejonie Morza Czerwonego zauważono zagrożenie powietrzne. Wydaje się nam, że pocisk, który uderzył w Egipcie, był związany z tym zagrożeniem - powiedział rzecznik armii izraelskiej.

Dodał, że „Izrael będzie współpracował z Egiptem i Stanami Zjednoczonymi oraz wzmocni regionalną obronę przed zagrożeniami z regionu Morza Czerwonego”.

Egipt jest narażony na efekty konfliktu, który wybuchł po ataku Hamasu na Izrael 7 października i późniejszym bombardowaniu Strefy Gazy. W ubiegły weekend kilku egipskich funkcjonariuszy straży granicznej zostało rannych po przypadkowym trafieniu fragmentami pocisku z izraelskiego czołgu.

Kurort Taba w Egipcie

W środę Hamas oświadczył, że wystrzelił rakietę w izraelskie miasto Eliat, sąsiadujące z Tabą. Również w zeszłym tygodniu amia USA poinformowała o przechwyceniu pocisków wystrzelonych w stronę Izraela przez Huti, wspieraną przez Iran grupę z Jemenu. 

Nie przegap