Obserwuj w Google News

Samolot wojskowy runął do wody. Świadkowie widzieli ogień

2 min. czytania
29.11.2023 08:59
Zareaguj Reakcja

Amerykański samolot wojskowy V-22 Osprey rozbił się w Oceanie Spokojnym w pobliżu japońskiej wyspy Yakushima – podała w środę agencja Reutera, powołując się na Japońską Straż Przybrzeżną. Na pokładzie samolotu znajdowało się osiem osób.

V-22 Osprey
fot. Michal Adamowski/REPORTER

Do katastrofy lotniczej doszło około godziny 14:47 czasu lokalnego (6:47 w Polsce - red.). Świadkowie zdarzenia twierdzą, że lewy silnik samolotu wojskowego V-22 Osprey palił się, gdy maszyna schodziła w stronę Oceanu Spokojnego – poinformowała japońska telewizja MBC.

Nieznany jest los ośmiu osób, które znajdowały się na pokładzie maszyny. Rzecznik wojsk amerykańskich stacjonujących w regionie powiedział, że nadal zbierają informacje na temat zdarzenia.

Redakcja poleca

Osprey ze śmigłowca zamienia się w samolot

V-22 Osprey wykorzystujący technologię uchylnego wirnika może latać zarówno jak helikopter, jak i stałopłat. Jest użytkowany przez amerykańską piechotę morską, marynarkę wojenną USA i Japońskie Siły Samoobrony. Rozmieszczenie samolotów w Japonii wzbudziło kontrowersje. Krytycy twierdzili, że hybrydowy samolot jest podatny na wypadki. Wojsko amerykańskie i Japonia zapewniają, że jest bezpieczny.

Reuters przypomina, że w sierpniu br. amerykański Osprey rozbił się u wybrzeży północnej Australii podczas rutynowych ćwiczeń wojskowych. Zginęło wówczas trzech amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej.

Źródło: Radio ZET/Reuters

Nie przegap