Zamknij

Ile kosztował piknik CPK? Marcin Horała o kosztach i lokalizacji imprezy

Katarzyna Witwicka
18.08.2022 11:23
Pikniki CPK - ile kosztowały?
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Rząd ruszył z promocją swojej największej inwestycji infrastrukturalnej – Centralnego Portu Komunikacyjnego. Politycy przekonywali o słuszności tak zainwestowanych pieniędzy podczas pikniku rodzinnego przy dźwiękach muzyki disco-polo. Ile kosztowała ta impreza i dlaczego odbywała się ponad 400 km od planowanej inwestycji?

Centralny Port Komunikacyjny budzi emocje nie tylko wśród mieszkańców Baranowa. Do portu oddalonego o prawie 40 km od Warszawy prowadzić mają liczne trasy samochodowe i kolejowe, co wiąże się z utrudnieniami w całej Polsce, która zamieni się w plac budowy. O słuszności tej koncepcji podczas rodzinnych pikników przekonywali politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Marcin Horała tłumaczy się z pikników CPK

Posłanka Agnieszka Pomaska zwróciła się do rządzących z pytaniem o cel i koszty takiej promocji CPK. Zaznaczyła, że w ramach pikniku zorganizowano atrakcje dla dzieci z koncertem disco-polo, zaś „gościem specjalnym” był Marcin Horała. „Nieprzypadkowo piknik odbył się w oddalonej o ponad 400 km od planowanego miejsca budowy CPK Krokowej a następny niespełna 30 km dalej – w Bolszewie. Obie miejscowości leżą na terenie okręgu wyborczego Pana ministra Horały. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności trudno nie odnieść wrażenia, że finansowany z publicznych pieniędzy piknik był elementem kampanii wyborczej ministra i rządu PiS” – napisała posłanka.

Marcin Horała przypomniał, że misją spółki CPK jest przygotowanie i realizacja „Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym m.in. nowej sieci linii kolejowych”. Jak dodał, wobec rozpowszechniania „nieprawdziwych informacji o CPK”, konieczna okazała się także promocja inwestycji, której podjęła się spółka.

 Należy zauważyć, że w sprawie realizowanych inwestycji rozpowszechnionych jest wiele błędnych, nieprawdziwych informacji, co wynika czasami ze złej woli, ale często też z niewiedzy. To właśnie dlatego Spółka uruchamia inicjatywy mające na celu rozpowszechnianie wśród mieszkańców wiedzy o zasadności realizowanych inwestycji, o stopniu ich zaawansowania, planowanych kolejnych etapach, a także korzyściach płynących dla wszystkich obywateli 

Marcin Horała

Taką inicjatywą 17 lipca był piknik w miejscowości Krokowa na Pomorzu (w powiecie puckim). Pozornie niewiele łączy ją z oddalonym o 440 km Baranowem, gdzie w przyszłości ma powstać największe lotnisko w tej części Europy - Centralny Port Komunikacyjny, jeden z flagowych projektów rządu PiS. Wybór tej miejscowości mógł okazać się jednak nieprzypadkowy, zważywszy na fakt, że Krokowa leży w okręgu wyborczym, z którego Horała dostał się do Sejmu.

Polityk w odpowiedzi na interpelację nie przedstawił kryteriów wyboru miejsc na pikniki CPK. Wyjaśnił jedynie, że takie pikniki odbywają się w całej Polsce: w Tuszynie, Bolszewie, Laskowicach, czy też w Łomży. „Nawiązując do sugestii związanych z okręgami wyborczymi chciałbym uprzejmie zwrócić uwagę Pani poseł, że pikniki w ramach akcji #KierunekCPK organizowane są w całym kraju, w miejscach leżących w wielu różnych okręgach wyborczych. Proszę o nie przesądzanie za mnie czy w ogóle i z jakiego okręgu wyborczego będę kandydował w najbliższych wyborach” – odpisał Horała.

Na próżno także szukać odpowiedzi dotyczącej kosztów tej imprezy. Horała zaznaczył, że organizatorem wydarzenia jest spółka Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. Spółka, która z kolei zawarła umowę z podwykonawcą. Wydatek poniesiony ze wspólnej kasy stanowi wynagrodzenie tego wykonawcy, co stanowi z kolei „tajemnicę przedsiębiorstwa”.

RadioZET.pl

CMjBQLDAsUGw=