Zamknij

Inflacja przebiła 10 procent. GUS podał najnowsze dane

01.04.2022 10:26
rachunek i portfel
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku wzrosły w marcu 2022 o 10,9 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku - podał GUS.

Inflacja przekroczyła poziom 10 procent - poinformował GUS. W marcu w ujęciu rok do roku spadek wartości pieniądza wyniósł 10,9 procent - nieco więcej, niż szacowali specjaliści. W stosunku do lutego 2022 ceny wzrosły o 3,2 procent.

To efekt wojny w Ukrainie, przez którą podrożały gwałtownie surowce energetyczne, czyli gaz i ropa naftowa, a także żywność.

Galopująca inflacja w Polsce. W marcu 2022 już 10,9 procent rok do roku

Tarcza antyinflacyjna obniżyła tempo wzrostu cen, w obliczu wojny w Ukrainie okazała się jednak być bezsilna. Nośniki energii drożały szybciej, niż zakładano w przedwojennych prognozach, co znalazło odzwierciedlenie w cenach.

Rynki zareagowały gwałtownie na możliwość odwrócenia się od rosyjskiej ropy, znacznie podwyższające ceny. Za litr oleju napędowego płaciliśmy już nawet 8 zł. Według danych GUS, ceny paliw wzrosły 33,5 procent rok do roku. Skutki wojny widać w porównaniu marca z lutym: wzrost wyniósł 28 procent.

Wysoki wzrost cen objął także nośniki energii, w tym prąd elektryczny. W porównaniu do marca 2021 ceny są wyższe o 23,9 procent, w stosunku do lutego 2022 o 4,4 procent.

Niepokój trapi także rynek żywności: Ukraina to jeden z największych światowych producentów zbóż. Polska jest co prawda samowystarczalna żywieniowo, ale spodziewane braki już wpływają na ceny w naszym kraju. Wyliczony przez GUS wzrost cen jest niższy, niż ogólny wskaźnik CPI.

- Inflacja pozostanie dwucyfrowa przez pozostałą część roku. Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach wskaźnik będzie systematycznie przekraczać 10 procent - stwierdził zastępca kierownika zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki. Ekspert dodał, że spadku wzrostu cen można spodziewać się dopiero za dwa lata.

Według analizy Polskiego Instytut Ekonomicznego w najbliższym czasie inflację będzie napędzać wzrost cen żywności. - Wysokie podwyżki obserwujemy już obecnie na rynkach hurtowych i już teraz zaczynają przekładać się na ceny detaliczne - wskazał Rybicki.

Przekroczenie przez inflację poziomu 10 procent może oznaczać zdecydowaną reakcję Rady Polityki Pieniężnej i znaczne podniesienie wysokości stóp procentowych. 

RadioZET.pl/GUS/PAP

CMjBQLDAsUGw=