Obserwuj w Google News

Zmiana cen prądu. Morawiecki chce wyprzedzić opozycję

2 min. czytania
20.11.2023 13:39
Zareaguj Reakcja

Rząd planuje przedłużenie zamrożonych cen prądu na 2024 rok - wynika z wpisu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu. Wcześniej Morawiecki zadeklarował przedłużenie tarczy antyinflacyjnej – o przyszłe podwyżki cen spowodowane jej brakiem Marlena Maląg oskarżyła nową koalicję.

Mateusz Morawiecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Ceny prądu mogą w 2024 roku wzrosnąć nawet o 70 procent. Dziś odbiorcy indywidualni, korzystając z zamrożenia cen prądu elektrycznego, płacą tylko 40 procent jego realnej wartości – reszta pokrywana jest z funduszy producentów energii oraz środków budżetu państwa. W Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów zamieszczono informację o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.

Ceny prądu 2024. Rząd przedłuży zamrożenie cen?

„Proponowane w zmianie ustawy przedłużenie funkcjonowania mechanizmów osłonowych oddziałuje na jedną z najbardziej podstawowych potrzeb współczesnych społeczeństw, jaką jest dostęp do nośników energii. Przygotowane w projekcie ustawy rozwiązania zapewnią w 2024 r. ochronę szerokiej grupy beneficjentów przed wzrostem kosztów energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy zdolnością finansową gospodarstw domowych, cenami nośników energii na rynkach a łącznymi kosztami systemu wsparcia obciążających budżet państwa” – zapisano w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych.

Oglądaj

Dodano, że projekt przewiduje „zmodyfikowaną kontynuacją dotychczasowego wsparcia odbiorców w gospodarstwach domowych, w tym wsparcia zużycia energii na potrzeby zbliżone do zużycia w gospodarstwach domowych (np. części wspólne budynków, garaże, domy letniskowe, lokali o charakterze zbiorowego zamieszkania)”.

Projektowana ustawa zakłada m.in. „mrożenie” cen i stawek opłat dystrybucyjnych oraz obowiązek stosowania w rozliczeniach w roku 2024 z odbiorcami w gospodarstwach domowych przez przedsiębiorstwa energetyczne cen energii elektrycznej obowiązujących w taryfach zatwierdzanych na rok 2022 dla tych przedsiębiorstw, w zakresie określonego limitu.

Redakcja poleca

Z wykazu wynika ponadto, że utrzymane miałyby zostać limity zużycia prądu uprawniające do tańszej energii.

Dodano, że maksymalna cena energii miałaby zastosowanie również wobec tzw. odbiorców wrażliwych, dla samorządów, sektora MŚP i wyniosłaby 693 zł/MWh. „Cena maksymalna 693 zł/MWh będzie również miała zastosowanie do rozliczeń dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu przez nich ustawowych limitów” - dodano.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap