Zamknij

Min. zdrowia: Każdy może być bezpieczny. Mamy zapewnionych 85 mln szczepionek

27.01.2021 06:25

- Propozycja ta była na przełomie grudnia i stycznia. Absolutnie to nie był błąd. Teraz, oczywiście, że to by się przydało, ale to jest kwestia IV kwartału albo początku 2022 roku – mówi Gość Radia ZET Adam Niedzielski pytany o to, dlaczego rząd zrezygnował z zakupu 15 mln dawek szczepionek, w ramach ustaleń z UE.

Minister zdrowia podkreśla, że w tym momencie Polska ma zapewnionych więcej szczepionek niż jest Polaków. - Mamy teraz zakontraktowanych 85 mln dawek szczepionek, co wystarczy na zaszczepienie 50 mln osób. Ogólny wolumen już zakontraktowanych szczepionek wystarczy na więcej osób niż jest Polaków więc każdy może być bezpieczny – podkreśla gość Beaty Lubeckiej. - Jeżeli mamy taką komfortową sytuację, że już cała populacja jest zabezpieczona w kontraktach, to nie będziemy kupowali szczepionek, które gdzieś tam są obiecywane na koniec roku, tylko będziemy szukali innych ofert, czekając na inne szczepionki – komentuje szef resortu zdrowia. Dodaje, że od strony samego Pfizera i Moderny mamy zapewnionych blisko 50 mln dawek.

Minister zdrowia tłumaczy też, jakie są kryteria Polski ws. zakupu szczepionek. – Po pierwsze to szczepionki, które są już sprawdzone i dopuszczone do obrotu a po drugie, żeby pojawiały się w Polsce stosunkowo wcześnie – mówi Niedzielski.

Adam Niedzielski wyjaśnia, że Polska ma podpisane z Pfizerem 2 umowy. - My skorzystaliśmy z dodatkowej umowy Pfizera, tylko nie w pełnym zakresie. Maksymalnie mogliśmy wziąć 24 mln dawek szczepionek a wzięliśmy 16 mln, kierując się preferencją dla dostaw – tłumaczy Gość Radia ZET. Dodaje, że początek ich dostarczania będzie w II kwartale 2021 roku.

Pytany o wczorajsze spotkanie z opozycją, minister zdrowia komentuje, że rozmowa „pod kątem poziomu merytorycznego nie była tak dobra, jak rozmowy w czasie komisji czy w czasie posiedzenia Sejmu, w zeszłym tygodniu”.  

"Obserwujemy rynek, ale nie podjęliśmy na razie decyzji"

Dopytywany, czy zakupimy szczepionki poza mechanizmem UE, Niedzielski odpowiada: - Obserwujemy rynek, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Polska jest w mechanizmie i na razie nie podjęła takiej decyzji. Minister tłumaczy, że takie szczepionki pojawiają się na rynku za pomocą pośredników i transakcja jest obarczona ryzykiem, ze względu na wiarygodność tychże. – Poza tym trzeba byłoby weryfikować numery partii – dodaje Adam Niedzielski.

- Jeśli spodziewa się pani, że będę go bronił, bo jest posłem PiS, to rozczaruję panią – to zachowanie niegodne. Jest wrażenie analogii do WUM – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o Zbigniewa Girzyńskiego, który zaszczepił się poza kolejnością na UMK. Gość Beaty Lubeckiej ocenia, że sytuacja ta jest „absolutnie nieakceptowalna” a „tłumaczenie jest z kategorii 5-latka”. - Mam nadzieję, że to się szybko wyjaśni, jakim mechanizmem zostało zrobione. Toruński uniwersytet ma wydziały medyczny i dlatego ma możliwość dostępu do szczepionek, ale powinien on być ograniczony  - komentuje Niedzielski.

Minister zdrowia o otwieraniu hoteli: Jestem przeciwnikiem

- Najbardziej boję się otwierania hoteli i tego, że ludzie pojadą teraz na spóźnione ferie, korzystając z tego, że dzieci są na zdalnym nauczaniu – mówi minister zdrowia w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. - Dlatego jestem przeciwnikiem otworzenia hoteli – zaznacza Adam Niedzielski.

- Absolutnie nie rekomenduję też dalszego otwierania szkół – dodaje gość Beaty Lubeckiej. - Mamy przyjętą ścieżkę, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po wynikach będziemy rekomendowali dalsze kroki – zapowiada.

Adam Niedzielski zwolennikiem utrzymania restrykcji

Utrzymanie obostrzeń? -  Zawsze będę się opowiadał za bezpiecznym dla zdrowia Polaków wariantem. Utrzymanie restrykcji wydaje mi się najbardziej rekomendowanym – komentuje Niedzielski. Jego zdaniem jest „troszeczkę lepiej” jeśli chodzi o sytuację pandemiczną, ale poziom ryzyka wciąż jest bardzo duży. - Mamy mutację brytyjską, poza tym sytuacja w krajach ościennych jest gorsza – tłumaczy szef resortu zdrowia.

Pytany przez słuchacza o to, czy osoby zaszczepione nie przenoszą wirusa, minister odpowiada, że nie ma naukowych dowodów na to, że emisja jest ograniczona. - To jeden z głównych argumentów, żeby nawet po zaszczepieniu nosić maseczkę – dodaje Gość Radia ZET.

"Przy III fali zgasimy światło w całym kraju"

- Światło to będziemy gasili, jak będziemy mieli III falę z wysokością 50 tys. zachorowań dziennie. Wtedy zgasimy światło w całym kraju. Kiedy dotrze? To zależy od nas – mówi minister.

Pytany o korektę Narodowego Programu Szczepień, Niedzielski odpowiada: - My strategię non stop korygujemy. Średnio co tydzień mamy jakąś debatę. W wyniku każdego z tych spotkań dokonywane są różne korekty, chociażby związana z kolejnością szczepień. Pacjenci onkologiczni szczepieni wcześniej? - Minister Arłukowicz przedstawił bardzo merytoryczny głos, za który dziękuję. Razem z Radą Medyczną będziemy się nad tym zastanawiali – komentuje Gość Radia ZET.

RADIOZET/MA

C