,

Grzegorz Schetyna: Tusk pokonał Kaczyńskiego. PiS nie wprowadzi 800+

25.05.2023 06:00

- Chciałbym, żeby nie miał dobrej intuicji, bo wierzę w zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej, że będzie miała najwięcej posłów. To standard, że prezydent przekazuje prawo tworzenia gabinetu liderowi największego ugrupowania. Niestandardowe zachowanie? Oznaczałoby, że łamie reguły parlamentarnej demokracji zbudowanej od 1989 roku – tak Gość Radia ZET komentuje wypowiedź Szymona Hołowni.

Grzegorz Schetyna
fot. RadioZET

Lider Polski 2050 stwierdził w Onecie, że Andrzej Duda nigdy nie desygnuje Donalda Tuska na premiera. Były lider PO zaznacza, że opozycja musi być razem i nie może ze sobą walczyć. Skąd słowa Hołowni? - Następuje dziś walka o pole position – zajęcie dobrego pola startowego w kampanii – uważa polityk Platformy. Zaznacza, że od stylu prowadzenia kampanii będzie zależało to, jak partie opozycyjne będą współpracowały po wyborach.

- Uważam, że opozycja jest na siebie skazana – mówi Grzegorz Schetyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim. Zdaniem polityka PO, opozycja powinna iść obok siebie, skoro nie idzie na jednej liście. - Idziemy osobno, ale atakujemy razem. To musi być pomysł na te wybory – apeluje Gość Radia ZET.  

Schetyna: Nie ma 800+

- Dziś po kilkunastu dniach, PiS gruntownie badając propozycję i widząc, że Polacy nie wierzą w realizację, zaczynają się z niej wycofywać. Rakiem się z tego wycofują dlatego, że Tusk powiedział „sprawdzam” – odpowiada Grzegorz Schetyna, pytany o 800+. Zdaniem byłego lidera Platformy, „ludzie nie wierzą, że oni wprowadzą 800+, nie wierzą, że to poprawi ich sytuację, nie wierzą, że zostanie to wprowadzone”. Dlatego też, zdaniem Schetyny, Jarosław Kaczyński z Andrzejem Adamczykiem nagle zaczęli mówić o bezpłatnych autostradach. - W tym starciu Tusk pokonał Kaczyńskiego – uważa Gość Radia ZET. Jego zdaniem „wrzucenie” tematu waloryzacji 500+ miało przykryć „kwestię kompromitacji z rosyjską rakietą, ale wydaje się, że konstrukcja nie była przygotowana”. - Przegrali na propozycji, która miała być game changerem i odmienić logikę kampanii wyborczej. Nie ma 800+ - podkreśla gość Bogdana Rymanowskiego.

Polityk PO zapowiada: Podwyższymy normalną i utrzymamy 13. i 14. emeryturę

- Hołownia będzie świetnym premierem? – pyta Rymanowski.

- W którym roku? Z tego, co wiem, kandydował w wyborach prezydenckich. Trzeba jego zapytać, jakie ma plany – komentuje Schetyna.

- Balcerowicz przeszkadza nam wygrać? – pyta prowadzący.

- Nie – ocenia poseł Platformy.

- Jak PO przegra, to się rozpadnie? – pyta gospodarz programu.

- Nie – uważa Gość Radia ZET.

- 800+ tylko dla najbardziej potrzebujących? – pyta dziennikarz.

- Nie – odpowiada polityk PO.

- Zabierzemy 13. i 14.emeryturę, ale za to podwyższymy normalną? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Podwyższymy normalną i utrzymamy 13. i 14. emeryturę – zapowiada Grzegorz Schetyna.

- 13. emerytura – powiedziałem o niej pierwszy raz na konwencji programowej w Łodzi. Mówimy cały czas o konieczności podwyższenia emerytur. Emerytury muszą być wyższe. Musimy szukać, w jaki sposób pomagać dziś seniorom, bo im będzie najtrudniej – dodaje poseł PO.

Schetyna wspomina również Tinę Turner. - Dziś wszyscy jesteśmy smutni, cały świat jest smutny. Jej kariera była falowaniem. Druga część była bardziej emocjonująca. Byłem na koncercie w 1996 roku na Stadionie Gwardii, z żoną i przyjaciółmi – opowiada Gość Radia ZET. - To były czasy, że na koncerty jeździło się samochodem z Wrocławia, choć było nam łatwiej jeździć do czeskiej Pragi. To ważny fragment życia – dodaje. - Tina patrzy na nas z góry. Muzyka jest ważną częścią naszego życia – mówi Grzegorz Schetyna.

Polityk PO: Wyobrażam sobie dobre relacje rządu opozycji z Andrzejem Dudą

- Wyobrażam sobie dobre relacje, jeśli znajdziemy pole przestrzeni do współpracy, jak widzę wystąpienia i wizytę w Londynie prezydenta, jego oczekiwania i plany na czas po prezydenturze – mówi Grzegorz Schetyna, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o to, czy wyobraża sobie dobre relacje rządu opozycji z prezydentem Andrzejem Dudą. - Oczekiwałbym od prezydenta Dudy szacunku dla werdyktów demokracji i współpracy z przyszłym, demokratycznie wybranym rządem – dodaje polityk PO.

Schetyna: Prezydent powinien powiedzieć, że tego nie podpisze

Pytany o komisję ds. zbadania rosyjskich wpływów, gość Bogdana Rymanowskiego odpowiada, że „prezydent powinien powiedzieć, że tego nie podpisze i to powinna być jego twarda deklaracja”. - Jeśli wziąłby udział w politycznej hucpie, budowaniu nagonki na Tuska, Pawlaka, polityków opozycji, próbę eliminowania opozycji, to jest to bardzo poważny sygnał, w jaki sposób traktujemy parlamentarną demokrację – komentuje Grzegorz Schetyna.

Ukraina? „Trzeba robić dużo więcej, niż robimy”

Były szef polskiej dyplomacji uważa, że Polska ws. Ukrainy powinna „robić dużo więcej, niż robimy”. W jakim obszarze? - Kwestia rozmów w sprawie umowy stowarzyszeniowej, partnerstwo wschodnie, otwieranie Ukrainie drogi do Brukseli. Droga musi wieść przez Warszawę, do NATO też – komentuje były minister spraw zagranicznych. Ponadto, zdaniem Schetyny, musimy być „w pierwszej linii”, strategicznym partnerem Ukrainy.

Schetyna o relokacji uchodźców: Nie będzie takiego mechanizmu

Komisja Europejska o obowiązkowej relokacji uchodźców i 22 tys. euro za nieprzyjętego migranta? - Jestem zdumiony. Musimy być dziś potraktowani jako eksperci w kwestiach migracji, jak te problemy rozwiązywać. To niemożliwe, żeby takie stanowisko KE było bez stanowiska polskiego rządu – uważa Gość Radia ZET. Schetyna dodaje, że nie wyobraża sobie tego. - Nie będzie takiego mechanizmu – mówi polityk.

- Konferencję Glapińskiego porównuję do jego analiz przedstawianych na molo w Sopocie. To jest niepoważne. To mnie martwi, jako polityka opozycji, osoby odpowiedzialnej. Chciałbym, żeby szef NBP pilnował jakości i siły polskiej waluty, a nie organizował stand-upy – mówi Grzegorz Schetyna. Inflacja? - Oczywiście, że doprowadził do niej Glapiński, bo on jest odpowiedzialny za złotego, jego siłę i stabilność – uważa polityk. Jego zdaniem Putin i wojna na Ukrainie dotyka w taki sam sposób wszystkie kraje europejskie, „ale inflacja w Hiszpanii to 3,1 proc., w krajach Europy zachodniej dużo poniżej 10 proc., a u nas ponad 16 proc.”

- Wierzę, że będziemy mogli rozmawiać o trudnej historii relacji polsko-ukraińskich w sposób otwarty i konkluzywny. Wierzę, że to jest do zrobienia na poziomie relacji Zełenski-Duda – mówi Schetyna w Radiu ZET. - Dziś mówimy o Rzezi Wołyńskiej, a Ukraińcy mówią o akcji repolonizacji, czy akcji „Wisła”. Każdy ma swoją wrażliwość. Jeśli my oczekujemy zajęciem się projektem ekshumacji, przyznaniem się Ukraińców, to musimy wiedzieć, że wrażliwość ze strony ukraińskiej jest bardzo istotna – dodaje.

Pytany o gen. Skrzypczaka, który mówił w Polsat News o powstaniu na Białorusi, były szef MSZ odpowiada: - Rozmawiam z przedstawicielami opozycji białoruskiej, wydaję mi się, że mam wiedzę  o sytuacji wewnętrznej na Białorusi i nic nie potwierdza takich tez. - Uważam, że tematu nie ma i nie będzie – mówi Schetyna.

RadioZET/MA

Logo radiozet Dzieje się