Nowe programy socjalne od PiS? Łukasz Schreiber zapowiada: Jeszcze jakieś się pojawią

07.02.2023 08:00

- Przed wyborami nie pojawi się już żaden nowy program socjalny PiS? – pyta Bogdan Rymanowski.

Łukasz Schreiber
fot. Radio ZET

- Nie. Myślę, że jakieś programy jeszcze się pojawią – zapowiada Gość Radia ZET, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber. W internetowej części programu polityk PiS dodaje, że „będą się jeszcze jakieś większe czy mniejsze propozycje pojawiały”. - Choćby pozostaje kwestia uregulowania 14.emerytury jako trwałego programu – mówi minister. Dopytywany o to, czy rządzący planują rewaloryzację 500+ do 800+, Schreiber odpowiada: - Na razie takiego programu nie będę zapowiadał.

Polityk PiS: Opozycja chce dokonać oszustwa wyborczego

- W sprawie Senatu się dogadali [opozycja – red.], a więc tam, powtarzając manewr sprzed 4 lat raczej chcą dokonywać oszustwa wyborczego – ocenia Gość Radia ZET. Jego zdaniem, „jeśli z jednej strony idą osobno do wyborów, a z drugiej do innej izby idą razem, udając, że wszyscy startują z różnych komitetów, to jest to jakiś wyraz oszustwa”. - Albo powinni iść razem tu i tu, albo wszędzie oddzielnie – dodaje Schreiber. Minister uważa, że opozycja próbuje wykorzystywać ordynację wyborczą.

„Byłaby to katastrofa, a nie pomoc dla ludzi”

- Co do cen energii – tak. Państwowe spółki mają duży wpływ i tu jest to możliwe. Ceny paliwa czy jedzenia – to raczej doprowadziłoby do tragedii – tak z kolei szef Stałego Komitetu Rady Ministrów komentuje sondaż IBRiS dla Radia ZET. Większość Polaków uważa, że państwo powinno regulować ceny paliwa, gazu i energii elektrycznej. - Na Węgrzech próbowano regulować ceny paliwa i skończyło się to dużymi kolejkami, tym, że część stacji zrezygnowała i się wycofali. Ceny paliw musi regulować rynek – mówi gość Bogdana Rymanowskiego. Regulacja cen żywności? Zdaniem ministra „byłaby to katastrofa, a nie pomoc dla ludzi”. - Wszystkie komunistyczne założenia brzmią bardzo fajnie, ciekawie, ale się nie sprawdzają – dodaje polityk. Zdaniem Łukasza Schreibera „PiS jest partią zdroworozsądkową”. - Jest w niej dużo miejsca dla wolnościowych konserwatystów, do których sam bym się zaliczył, ale my wiemy, że są sektory, w których państwo musi działać – mówi Gość Radia ZET. Zapowiada również, że rządzący na pewno nie zgodzą się na całkowicie prywatną służbę zdrowia, nie wycofają się z energetyki oraz z działań w sferze edukacji.

- Nie będzie jednej listy opozycji, dlatego PiS zwycięży? – pyta Bogdan Rymanowski w „krótkiej piłce”.

- No, tak powiedzmy – odpowiada Łukasz Schreiber.

- PAD nie ma innego wyjścia i będzie musiał podpisać ustawę o SN? – pyta prowadzący.

- Nie. Prezydent ma różne wyjścia. Wierzę, że podpisze – komentuje polityk PiS.

- Min. Czarnka będziemy bronić jak niepodległości? – pyta gospodarz programu.

- No nie no, nie mieszajmy obrony niepodległości z obroną ministra. Ale będziemy bronić pana ministra Czarnka – zapowiada Gość Radia ZET.

- Czasami mam już dość PiS i zastanawiam się nad wstąpieniem do partii mojej żony? – pyta Rymanowski.

- Nie – zapewnia Schreiber.

Łukasz Schreiber o Willi+: Bezpardonowy, huraganowy atak na ministra Czarnka. Jest tu dużo zakłamania

- Nie. W tej sprawie jest dużo zakłamania i dużo bezpardonowego ataku – mówi Gość Radia ZET Łukasz Schreiber, pytany przez Bogdana Rymanowskiego o to, czy PiS przegra wybory przez program „Willa+”. Minister zaznacza, że „państwo wspiera organizacje pozarządowe i zawsze tak było”. - Narodowy Instytut Wolności sięga blisko 200 mln złotych. Razem to 240 mln. To mniej, niż wydaje Warszawa dla wsparcie takich organizacji – dodaje polityk PiS. Jego zdaniem „pieniądze rządowe, publiczne w ogóle nie powinny chodzić do organizacji związanych z politykami”. - Ale chodzą i poszły – komentuje prowadzący. - Ale o czym my mówimy? Jakie to fundacje związane wprost z politykami? – odpowiada minister. - A fundacja Polska Wielki Projekt nie organizuje corocznie konferencji, w których uczestniczą prominentni politycy PiS? – dopytuje dziennikarz. - To zupełnie co innego, że fundacja ma jakiś prawicowy rys. To co innego, niż fundacja polityków PiS – uważa Gość Radia ZET. Schreiber dodaje, że „to, że na różne think tanki idą różne publiczne pieniądze – przeciwko temu nikt nigdy nie miał nic”. Jako przykład polityk podaje Fundację Batorego. - To nie jest tak, że ja atakuję jakąś fundację. Tylko pokazuję, że przez lata w Polsce – i na to jest przyzwolenie – nikt, nigdy nie miał problemu, główne media nigdy nie sprawdzały, tylko ta jedna fundacja dysponowała grantami pochodzącymi z funduszy norweskich i rozdzielała je w kwiecie 130 mld. Organizacja ewidentnie blisko związana z drugą stroną sceny politycznej – analizuje gość Bogdana Rymanowskiego. - Jeśli teraz część organizacji, także konserwatywnych dostaje środki, to słyszymy, że to złodziejstwo. To jest nieuczciwość w relacjonowaniu – dodaje. Zdaniem Gościa Radia ZET, Przemysław Czarnek wzbudza emocje, ma wyraziste poglądy, a to, co dzieje się teraz wokół programu „Willa+” jest „huraganowym” atakiem na ministra.

Schreiber: Kukiz tworzy pozytywny ferment intelektualny. Chciałbym, żeby poszedł z nami do wyborów

- Decyzje przed nami. Rozmowy z koalicjantami trwają. Ale nie tylko Solidarna Polska jest naszym koalicjantem – mówi minister, w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Łukasz Schreiber dodaje: - Chciałbym, żeby poszedł z nami Paweł Kukiz. Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów ocenia, że „Kukiz i jego grupa tworzą pozytywny ferment intelektualny”.

Schreiber o sędziach pokoju: Myślę, że będą uchwaleni w najbliższych tygodniach

- Niektóre ustawy proponowane przez Pawła Kukiza przyjęliśmy. Referenda lokalne myślę, że będą kolejną z tych, które przejdą. W tym tygodniu komisja sejmowa ma ją rozpatrzyć – komentuje gość Bogdana Rymanowskiego. Dopytywany o sędziów pokoju, minister odpowiada, że „jest kilka problemów, znaków zapytania stawianych pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości, a KPRM, ale zapowiada: - Jesteśmy na finale prac. - Myślę, że tak – odpowiada Schreiber, pytany o to, czy sędziowie pokoju będą uchwaleni w najbliższych tygodniach.

- Niech patrzy [na ręce PiS – red.], tylko niech uważa na swoją lewą rękę, jak coś robi jego prawa – tak z kolei Gość Radia ZET komentuje nową funkcję Sławomira Nitrasa, czyli pilnowanie wyborów. Łukasz Schreiber dodaje, że „to ten poseł, który nie wahał się skłamać w kampanii, by osiągnąć cel”. – A pan nigdy nie skłamał? – dopytuje Rymanowski. - Pewnie każdemu się zdarzyło, nie będę mówił, ale nigdy w kampanii wyborczej świadomie nie skłamałem po to, by osiągnąć swój cel – komentuje Schreiber. Jego zdaniem nie ma ryzyka sfałszowania wyborów.

Schreiber o żonie: Idźmy poważnie z następnymi pytaniami

- Jej aktywność w mediach społecznościowych w pełni wyczerpuje zainteresowanie tych, którzy takie mają. Nie ma chyba potrzeby, bym ja to uzupełniał – mówi minister, pytany przez internautkę o działalność Marianny Schreiber. - Czy dla pańskiej żony istnieje realna szansa bycia w parlamencie, rządzie kolejnej kadencji? – dopytuje inny słuchacz. - Idźmy poważnie z następnymi pytaniami – komentuje polityk PiS. - Jak pan ocenia szanse jej partii? – pyta prowadzący. - Proszę pozwolić mi w tej sprawie pomilczeć – mówi Gość Radia ZET.

Emerytura prezesa? - Jest część polityków i sympatyków opozycji w Polsce, którzy chcieliby jak najszybciej wysłać pana prezesa na emeryturę. Jeśli 7 lat z rzędu przegrywają wybory, to takie życzenie się pojawia. Wiadomość dla nich zła – na nic takiego się nie zanosi – komentuje Łukasz Schreiber.

Podatek od zbiórek? - Nigdy nie miał w taki sposób obowiązywać. Nigdy nie powstał taki pomysł, nie było takiego planu. To nigdy nie było celem PiS. Tak bywa czasem w procesie legislacyjnym, regulując czasem wrażliwe materie i tak różne, jak w tej ustawie, że zdarzy się taki błąd – tłumaczy Gość Radia ZET.

Pytany o sojusz Kosiniak-Hołownia, polityk PiS ocenia, że PiS ani nikogo się boi, ani nie lekceważy. - Z szacunkiem należy podchodzić do każdego przeciwnika. Nauczyły mnie tego szachy. Trzeba być skoncentrowanym przed każdą partią – dodaje gość Bogdana Rymanowskiego.

RadioZET/MA