Obserwuj w Google News

PiS próbowało "przekabacić" Trzecią Drogę. Kobosko: Jeśli tylko przełkniemy żabę...

5 min. czytania
23.10.2023 08:00
Zareaguj Reakcja

Polska 2050 celem podsłuchów, tuż przed wyborami? - Zwykle można oceniać, że ktoś chce wpłynąć na przebieg wyborów, ale tu chodziło o sytuację powyborczą i negocjacje – mówi Gość Radia ZET Michał Kobosko. Wiceszef Polski 2050 przyznaje również, że faktycznie Prawo i Sprawiedliwość próbowało przekupić Trzecią Drogę.

Michał Kobosko
fot. Radio ZET

Gość Radia ZET - Michał Kobosko

- PiS liczył i różnymi kanałami składał propozycje, by próbować przekabacić – dodaje polityk. Jakie propozycje dostali politycy PSL i PL2050? - Słyszałem, że dostaniemy premiera, kilka ministerstw, ileś spółek Skarbu Państwa, jeśli tylko przełkniemy żabę i powiemy, że dla dobra Polski pójdziemy z PiS. To był przekaz do konkretnych polityków Trzeciej Drogi – zdradza Michał Kobosko. Jego zdaniem „tonący bardzo brzydko się chwyta”.

- Ostatnie pytania zadane przez Pawła Wojtunika to kolejny kamyczek do ogródka pt. służba, która nie realizuje działań związanych z walką z korupcją, tylko walczy z opozycją demokratyczną – mówi Gość Radia ZET. Chodzi o kontrolę operacyjną opozycji, o którą były szef CBA Paweł Wojtunik pytał publicznie rządzących, w rozmowie z dziennikarzem Radia ZET. - Paweł Wojtunik to poważny facet. To nie jest sensat, to nie jest ktoś, to wymyśla historie. Generalnie bardzo poważnie traktuję to, co mówi – komentuje wiceszef Polski 2050. Kobosko dodaje również, że rozmawiał z Wojtunikiem. - Sam zwrócił uwagę, że dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski pierwszy zwrócił uwagę na tę sprawę. Wojtunik zastanawiał się, otrzymując sygnały z różnych źródeł, w jakiej formie on powinien poinformować opinię – opisuje Gość Radia ZET.

Krótka piłka: CBA musi się zmienić w inną służbę

- Czy CBA powinno zostać zlikwidowane? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Co najmniej reorganizacja. Nie chcę determinować, co się wydarzy, bo to kwestia uzgodnień koalicyjnych. (…) CBA musi się zmienić w inną służbę – odpowiada Michał Kobosko.

- Aborcja do 12 tygodnia powinna być legalna? – pyta prowadzący.

- Referendum o tym decydujące. To nie jest „pomidor” – mówi polityk.

- Wprowadzimy powszechną służbę wojskową, jak w Izraelu? – pyta gospodarz programu.

- Nie. Nie ma planów – zapewnia wiceszef Polski 2050.

- Ubój rytualny zwierząt powinien być zakazany? – pyta Rymanowski.

- Osobiście jestem przeciwnikiem uboju. To nie jest stanowisko partii. We mnie wszystko się buntuje, kiedy o tym mówimy – przyznaje Kobosko.

Michał Kobosko: Jutro deklaracja 3 formacji na temat przyszłego rządu, którego premierem będzie Donald Tusk

- To będzie jutro [deklaracja 3 formacji ws. wspólnego rządu – red.]. Znamy kalendarz, jeśli chodzi o zaproszenia do pana prezydenta. Bardzo dobrze się stało, że liderzy uzgodnili, że jutro będzie wspólna deklaracja przed rozpoczęciem konsultacji. Wstępnie o 10:00 – zapowiada w Radiu ZET wiceszef Polski 2050. O czym liderzy będą mówili? - Na pewno powiedzą o gotowości 3 ugrupowań opozycji demokratycznej, by wspólnie pracować nad umową koalicyjną i tworzeniem przyszłego rządu, którego premierem w naturalny sposób będzie Donald Tusk – mów Gość Radia ZET.

„Szymon Hołownia byłby bardzo dobrym marszałkiem Sejmu. Płynnie wszedłby w rolę”

- Jest oczywiste, że jeśli mamy ponosić współodpowiedzialność za sprawy kraju, to wiąże się ona także z naszym usytuowaniem w koalicji rządowej, które będzie odpowiadało na decyzje wyborców – odpowiada Michał Kobosko, pytany przez Bogdana Rymanowskiego o stanowiska dla Trzeciej Drogi. - To element negocjacji, które w tym tygodniu się odbędą. Będą dotyczyły najważniejszych stanowisk. O tym w tej chwili rozmawiamy – przyznaje wiceszef Polski 2050. Polityk zaznacza, że kandydatem Trzeciej Drogi na marszałka Sejmu jest Szymon Hołownia. - Byłby bardzo dobrym marszałkiem Sejmu – ocenia Gość Radia ZET. Brak doświadczenia parlamentarnego? - Ma już bardzo duże doświadczenie po 4 latach od momentu, kiedy rozpoczęliśmy przygotowania do kampanii prezydenckiej, 3 lata tworzenia ruchu społecznego, zarządzania skomplikowanym projektem – ocenia Michał Kobosko i dodaje, że szef Polski 2050 „płynnie wszedłby w rolę marszałka Sejmu”. Jego zdaniem Hołownia „jest bardzo dobrze przygotowany do tego, by pełnić takie wymagające obowiązki”.

Michał Kobosko o szefie MON: Gen. Różański bardzo dobrym kandydatem na ten urząd

- MON jest w tym momencie jednym z najważniejszych, kluczowych resortów. I w kontekście wydatków, i w sytuacji realnego zagrożenia wojennego. Jest potrzeba przyspieszonej modernizacji armii – odpowiada wiceszef Polski 2050, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o to, które resorty są kluczowe dla Trzeciej Drogi. Gen. Mirosław Różański nowym ministrem obrony? - Jako wybitny dowódca, były dowódca polskich sił zbrojnych byłby bardzo dobrym kandydatem na ten urząd – ocenia Michał Kobosko, dodając jednak, że na razie generał został senatorem. - Sprawy zagraniczne były i są dla nas bardzo ważne – i wewnątrzunijne, i szerzej zagraniczne – dodaje polityk Trzeciej Drogi. Co jeszcze? - Dla nas kluczowe są zmiany związane z tzw. zieloną transformacją. To dziś realne wyzwanie, przed którym stoi nasz kraj – mówi wiceszef Polski 2050. Jego zdaniem „w nowym rządzie powinna być osoba grająca rolę zielonego wicepremiera”. - To energetyczne być albo nie być dla nas – ocenia Kobosko. Gość Radia ZET dodaje również, że najszersze kompetencje i największe doświadczenie, jeśli chodzi o kwestie rolnictwa PSL. - I dla nas dosyć naturalne, że PSL powinien być w Ministerstwie Rolnictwa – zaznacza Michał Kobosko.

- Rozmawialiśmy, negocjowaliśmy z panem Kołodziejczakiem, jako Trzecia Droga. Bardzo jestem ciekaw, czy KO będzie proponowała pana Kołodziejczaka na jedno ze stanowisk rządowych. My się nie zdecydowaliśmy na współpracę z panem Kołodziejczakiem, Donald Tusk się zdecydował. To jest decyzja DT, jeśli chodzi o to, jak on teraz planuje kto i gdzie się znajdzie, ale jeszcze kawałek drogi, by było to uzgodnienie koalicyjne – opowiada polityk.

Co z handlem w niedziele? - Jest potrzebny kompromis między uczestnikami przyszłej koalicji. Obecny stan jest w Polsce niepotrzebny – odpowiada Gość Radia ZET. Kobosko zaznacza, że „ludzie, którzy ciężko pracują w tygodniu, chcą mieć możliwość, by przynajmniej czasem w niedzielę móc zrobić zakupy”. - Naszym postulatem są 2 niedziele w miesiącu. W zamian za to dni wolne w tygodniu dla pracowników handlu i wzmocnienie inspekcji pracy – mówi polityk.

Co z prawem aborcyjnym z Polsce? - Nasze stanowisko: najpierw powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego, następnie tzw. panel obywatelski, czyli reprezentatywna grupa Polek i Polaków przygotowująca pytania referendalne i przeprowadzenie referendum – odpowiada wiceprzewodniczący Polski 2050.

- Mimo, że PiS osiągnął najwyższy wynik, to jest to dla prezesa Kaczyńskiego kompromitująca, jego osobiście, porażka. Ale on się nie przyzna do tchórzostwa – ucieczka z Warszawy, brak udziału w debacie – uważa Gość Radia ZET.

- Żadne służby nie miały udziału w naszym projekcie – odpowiada Michał Kobosko, pytany o wypowiedź prezesa PiS. Proces przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu? - Jest dziś przegranym politykiem. Powinien posłuchać ministra Mastalerka i udać się na polityczną emeryturę, bo jest kompletnie odklejony od rzeczywistości. A my mamy poważne sprawy i zadania przed sobą – komentuje Kobosko.

Jego zdaniem Jarosław Kaczyński ma poważny problem z sukcesją. - Obóz jest pokłócony. Jest tam aż za dużo osób, które mają takie ambicje, ale nie widzę jednej osoby, która byłaby w stanie spiąć to pokłócone dziś totalnie środowisko – komentuje poltyk.

Trzecia Droga – jeden czy 2 kluby? - Rozmawiamy o tym, finalne decyzje przed nami. Nie wykluczamy, że będą 2 kluby i oba mające w nazwie człon „Trzecia Droga”, związane ze sobą porozumieniem, sfederowane, ale oddzielne. Bierzemy też pod uwagę, że klub z 65 członkami to bardzo duża siła – mówi Gość Radia ZET.

RadioZET/MA