Zamknij

Wielka asteroida dosłownie "otarła się" o Ziemię. Dlaczego nikt jej nie widział?

23.09.2021 17:35

Asteroida 2021 SG dosłownie "otarła się" o Ziemię, a astronomowie dostrzegli jej przelot dopiero po fakcie. Obiekt ma wielkość samolot Boeing 747 i gdyby uderzył w naszą planetę, wywołałoby to katastrofalne skutki.

asteroida SG 2021
fot. Shutterstock

Asteroida 2021 SG minęła Ziemię w bardzo bliskiej odległości, a astronomowie dostrzegli ją dopiero po fakcie. Jak poinformowała organizacja Minor Planet Center działająca w ramach Międzynarodowej Unii Astronomicznej, asteroida 2021 SG miała od 42 do 94 metrów średnicy - średnio 68 metrów. Obiekt poruszał się z prędkością blisko 86 tys. kilometrów na godzinę.

Asteroida minęła Ziemię dokładnie 16 września 2021 roku, a dostrzeżona została dzień później. Astronomowie wyjaśniają, że większość asteroid nadlatuje w kierunku Układu Słonecznego z zewnątrz, zmierzając w kierunku Słońca i Ziemi. W tym przypadku asteroida zbliżyła się do Ziemi od strony Słońca. Z powodu światła słonecznego trudno było ją zidentyfikować.

Asteroida 2021 SG dosłownie "otarła się" o Ziemię. Nikt jej nie zauważył

Asteroida 2021 SG minęła Ziemię w odległości wynoszącej połowę dystansu od Księżyca. Wiadomo, że przeleciała nad Grenlandią i Kanadą.

"To odległość stosunkowo nieduża. Kolizja z tak ogromną asteroidą byłaby dla Ziemi odczuwalna i prawdopodobnie wyrządziłaby szkody" - informuje EarthSky. 

Obecnie naukowcy pracują nad nowymi metodami wykrywania asteroid zmierzających od strony Słońca. NASA chce w 2026 roku uruchomić specjalny kosmiczny teleskop, który będzie w stanie pokazać 90 proc. takich obiektów o średnicy powyżej 140 m.

RadioZET.pl/ Earthsky/ JPost.com