Zamknij

Chińska sonda Chang'e 5 wylądowała na Księżycu. Historyczna misja

01.12.2020 18:40
Change 5 wylądował na Księżycu
fot. New China TV/ Screen

Sonda Chang'e 5 wylądowała na powierzchni Księżyca w wyznaczonym miejscu - poinformowały chińskie władze. Chang'e 5 dokona odwiertów, aby pobrać kilka kilogramów księżycowych próbek. Za dwa tygodnie maszyna wróci z pobranym materiałem na Ziemię.

Księżyc. Chińska sonda Chang'e 5 wylądowała na powierzchni Srebrnego Globu dokładnie 1 grudnia 2020 o 16.13 czasu polskiego. Jak przekazała w komunikacie chińska agencja CNS, Chang'e 5 "pomyślnie wylądował na Księżycu w wyznaczonym miejscu". Lądownik misji Chang’e 5 wylądował w regionie Mons Rümker w północnej części Oceanu Burz (Oceanus Procellarum).

Misja Change'5 wystartowała 24 listopada 2020 roku. Wysłany statek to zestaw czterech oddzielnych komponentów: orbitera księżycowego z kapsułą powrotną oraz lądownika ze stopniem wznoszenia. Maszyna weszła w orbitę Księżyca 28 listopada.

Sonda Chang'e 5 wylądowała na Księżycu. Pobierze kilka kilogramów próbek

Misja ma na celu sprawdzenie, czy możliwe jest precyzyjne sterowania wysoce zautomatyzowaną sondą z Ziemi dla pobrania przez nią ok. 2 kg gruntu w celu przewiezienia ich na Ziemię. Pozwoli to na lepsze zrozumienie "pochodzenia Księżyca i jego formacji" - zaznaczyła w swej depeszy chińska agencja Xinhua.

Zgodnie z planem już ok. godz. 18.00 czasu polskiego sonda ma dokonać pierwszych odwiertów w celu pobrania księżycowych próbek. Odwierty muszą zostać wykonane w ciągu najbliższych 48 godzin, gdyż lądownik nie posiada systemu kontroli termicznej, pozwalającego na przetrwanie nocy księżycowej.

Chang'e ma powrócić na Ziemię z pobranym materiałem w połowie grudnia 2020, a zatem za ok. dwa tygodnie.

Będzie to pierwsza misja z zadaniem przywiezienia próbek od czasu operacji z udziałem radzieckiej Łuny 24 w 1976 roku - przypomina Reuters. Jeśli zakończy się powodzeniem, Chiny staną się trzecim państwem na świecie, które weszło w posiadanie próbek księżycowego gruntu - obok Stanów Zjednoczonych i ZSRR (Federacja Rosyjska).

Nie jest to pierwsza chińska misja, której celem jest Księżyc. W 2019 r. chiński pojazd kosmiczny Chang'e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Chiny planują zbudowanie modularnej stacji kosmicznej na Księżycu, która ma być gotowa w 2022 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Urania/ Space.com/ PAP/ CCTV/Xinhua