Zamknij

Eksplozja rakiety Starships Elona Muska. SpaceX opublikował nagranie

10.12.2020 07:10
Starships
fot. AFP PHOTO / SPACE X

Prototypowy model rakiety Starship amerykańskiej firmy kosmicznej Elona Muska SpaceX eksplodował w środę w Teksasie podczas lądowania. Na pokładzie nie było załogi. Program Starship przygotowuje rakiety do podróży na Księżyc i Marsa.

Prototyp rakiety nośnej był zbudowany przez prywatną firmę biznesmana Elona Muska SpaceX z przeznaczeniem do transportu ludzi i 100 ton ładunku, w planowanych misjach na Księżyc i Marsa - informuje Reuters. W ubiegłym roku Elon Musk przewidywał, że Starship za rok będzie latał z załogą. Później jednak przyznał, że zanim to nastąpi wiele jeszcze zostało do zrobienia, w tym „setki prób”.

Eksplozja rakiety Starships Elona Muska

Według CNBC rakieta Elona Muska wzniosła się na wysokość nieco ponad 12 km. Test wydawał się udany, aż do ostatniej chwili, kiedy prototyp pojazdu Starship eksplodował przy zderzeniu z ziemią. Mimo nieudanego finału dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk z entuzjazmem wyrażał się na Twitterze o eksperymencie. Zwrócił uwagę na udaną, wznoszącą część lotu obrót i precyzyjną kontrolę urządzeń przy opadaniu, do momentu lądowania.

Zbyt dużą prędkość przy lądowaniu szef SpaceX uzasadniał wysokim ciśnieniem w głowicy paliwowej. Podkreślił zarazem, że firma uzyskała wszystkie niezbędne dane, którym służył test. – Aby rakieta wylądowała w jednym kawałku wiele rzeczy musi pójść dobrze, więc szansa wynosiła jeden do trzech – wyjaśnił cytowany przez CNBC Musk, gratulując pracownikom firmy.

Zobacz także

– W przypadku takiego testu sukces mierzy się raczej tym, ile można się nauczyć, zdobyć nowe informacje i zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu w przyszłości, ponieważ SpaceX szybko rozwija projekt Starship – oceniła test firma. Dotychczas SpaceX zbudował 10 prototypów Starship. Firma Elona Muska twierdzi, że Starship SN9 jest już prawie gotowy do wystrzelenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl