Zamknij

Koale mogą trafić na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem

18.06.2021 08:55

Koale, które żyją na wschodnim wybrzeżu Australii, mogą zostać wpisane na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem - ostrzegła w piątek australijska minister środowiska Sussan Ley.

koale zagrożone wyginięciem
fot. Shutterstock

Koale, które większość życia spędzają na eukaliptusach, już mają status gatunku narażonego, ponieważ ich liczba spada przez wylesianie, postępującą urbanizację oraz infekcje. Ponadto w pożarach lasów, które spustoszyły Australię na przełomie 2019 i 2020 r., zginęło 30 proc. populacji tych zwierząt.

Naukowcy ostrzegają, że australijski ssak może całkowicie wyginąć w stanie Nowa Południowa Walia do 2050 r. W związku z tym szefowa resortu środowiska wystąpić do krajowego Komitetu Naukowego Gatunków Zagrożonych o oznaczenie tych zwierząt jako gatunku zagrożonego.

Koale mogą trafić na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem

"Chcielibyśmy, żeby populacja koali się odrodziła i dlatego inwestujemy 24 mln dolarów australijskich (18 milionów dolarów - PAP) w odbudowę ich siedlisk, badania nad chorobami, mapowanie populacji oraz wsparcie weterynaryjne" - powiedziała.

Reuters podał, że aktywistów, walczących o ochronę zwierząt żyjących na wolności, cieszą te działania rządu, ale zarazem zauważają, że powinny były zostać podjęte wcześniej.

"Gdyby ustanowiono niezależną komisję w 2012 r., kiedy koale ze wschodniego wybrzeża trafiły na listę gatunków narażonych, można by było uniknąć tego dnia. Nie zrobiliśmy tego jednak, tylko postępowaliśmy tak jak zawsze" - powiedział starszy menedżer WWF Australia Stuart Blanch.

RadioZET.pl/ PAP