Obserwuj w Google News

Kometa NEOWISE nad Polską. Widać ją gołym okiem

2 min. czytania
14.07.2020 22:05
Zareaguj Reakcja

W najbliższych dniach na niebie nad Polską można oglądać jasną kometę o nazwie C/2020 F3 (NEOWISE). Do ok. 20 lipca powinna być widoczna gołym okiem, później - do połowy sierpnia, będzie można ją obserwować przy użyciu lornetki czy teleskopu.

kometa Neowise
fot. BBC

Kometa NEOWISE jest widoczna nad Polską od kilku dni. W pierwszych dniach lipca obserwacje utrudniało zachmurzone niebo, ale obecnie miłośnicy astronomii nie mogą już na nic narzekać. NEOWISE (C/2020 F3) została odkryta 27 marca 2020 roku dzięki pracującemu w kosmosie teleskopowi NEOWISE. Najbliżej Ziemi znajdzie się 23 lipca w odległości 103,5 mln km.

Komety możemy poszukiwać nad północnym horyzontem od wieczora do rana. Była widoczna w gwiazdozbiorze Woźnicy i na tle konstelacji Rysia, a prawie do końca lipca będzie w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Kometa NEOWISE nad Polską. Gdzie oglądać? O której godzinie?

"Kometa będzie wprawdzie stopniowo tracić jasność wraz z oddalaniem się od Słońca, ale zbliża się do Ziemi oraz zwiększa wysokość na firmamencie, a dodatkowo Księżyc zmierza do nowiu. Wydaje się więc, że najlepsze dni przed nami. Najdogodniejszy okres obserwacyjny komety może przypaść w drugiej dekadzie lipca" - zachęca do obserwacji Piotr Majewski z youtubowego kanału radio-teleskop.pl, prezentującego co miesiąc najciekawsze zjawiska astronomiczne na polskim niebie.

Odkryto nową super-Ziemię. Jest bardzo podobna do naszej planety

PONIŻEJ ZDJĘCIA KOMETY NEOWISE WYKONANE NA BIAŁORUSI

AP/Associated Press/East News
fot. AP/Associated Press/East News
AP/Associated Press/East News
fot. AP/Associated Press/East News

Oglądaj

Aktualna jasność komety to około 1,5 magnitudo. Do około 20 lipca powinna być widoczna nawet bez użycia sprzętu do obserwacji. Później, do mniej więcej połowy sierpnia, będzie można ją jeszcze bez problemu oglądać przy pomocy lornetki lub teleskopu. Najlepiej widoczna jest tuż po zmroku. Należy jej szukać nad północno-wschodnim horyzontem.

Ziemia widoczna z powierzchni Marsa. Łazik Curiosity zrobił nowe zdjęcia

RadioZET.pl/PAP/BBC