Obserwuj w Google News

Odkryto nową super-Ziemię. Jest bardzo podobna do naszej planety

1 min. czytania
14.05.2020 00:17
Zareaguj Reakcja

Astronomowie z University of Canterbury odkryli nową super-Ziemię. Nazwana OGLE-2018-BLG-0677Lb jest jedną z najdalszych egzoplanet znanych naukowcom. Jej rozmiar i orbita są porównywalne z Ziemią.

super ziemia
fot. NASA

Super-Ziemia OGLE-2018-BLG-0677Lb znajduje się ok. 25 lat świetlnych od naszej planety. Jej macierzysta gwiazda ma 10 proc. masy Słońca. Z kolei planeta ma 3,69 masy Ziemi. Krąży ona wokół swojej gwiazdy w odległości 0,7 jednostki astronomicznej. To tyle co odległość Wenus od Słońca.

Jak podkreślają naukowcy z University of Canterbury, odkryta egzoplaneta jest jedną z niewielu znanych nam planet, które wielkością i orbitą przypominają Ziemię. Warto podkreślić, że to jeden z najdalszych tego typu obiektów, jaki kiedykolwiek został zaobserwowany.

Super-Ziemia OGLE-2018-BLG-0677Lb. Co o niej wiemy?

Planeta została odkryta techniką mikrosoczewkowania grawitacyjnego. To konkretne zdarzenie mikrosoczewkowania grawitacyjnego zaobserwowano w 2018 roku - informuje portal "Urania". Zostało wykryte niezależnie przez program OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment) oraz przez koreańską sieć KMTNet (Korea Microlensing Telescope Network), w których wykorzystano teleskopy w Chile, Australii i Południowej Afryce.

Czarna dziura niedaleko Ziemi. Nasza planeta jest w niebezpieczeństwie?

Wspomniana gwiazda macierzysta odkrytej egzolanety jest wyjątkowo mała. Badacze nie potrafią precyzyjnie określić, czy mamy do czynienia z gwiazdą karłowatą, czy też brązowym karłem.

Naukowcy odkryli super-ziemię. Znajduje się blisko Układu Słonecznego

Pełne okrążenie OGLE-2018-BLG-0677Lb wokół swojej gwiazdy zajmuje około 617 ziemskich dni.

Na księżycu Jowisza istnieje życie? "Istoty te przypominają ośmiornice"

RadioZET.pl/ Urania.edu.pl/ Psyh.org/ Astronomical Journal