Zamknij

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna bliska zderzenia z nieznanymi obiektami

23.09.2020 08:50
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
fot. Shutterstock

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wykonała pomyślnie w nocy z wtorku na środę czasu europejskiego manewr mający na celu uniknięcia zderzenia z najprawdopodobniej fragmentami rakiety nośnej, lub nieczynnego już satelity - poinformował na Twitterze szef agencji kosmicznej NASA James Bridenstine.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) znajdowała się w tzw. czerwonej strefie. Informowano, że prawdopodobieństwo uderzenia obiektów w stację było duże. Niezidentyfikowanych fragmentów nie znaleziono w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemi, tak więc nie można ustalić ich pochodzenia.

"Manewr zakończony. Astronauci wychodzą z ukrycia" - napisał Bridenstine. Na czas przelotu, niezidentyfikowanych jeszcze szczątków, załoga ISS, w której skład wchodzi dwóch Rosjan Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz Amerykanin Chris Cassidy schroniła się na pokładzie statku "Sojuz" przycumowanego do stacji.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna bliska zderzenia z nieznanymi obiektami

"Kosmiczne śmiecie" przeleciały w odległości ok. 1,9 km od ISS. Stacja w przeszłości dokonywała już podobnych manewrów aby uniknąć uszkodzenia w przypadku bezpośredniego uderzenia metalowych szczątków.

Zobacz także

Według komunikatu NASA trajektorie "fragmentów nieustalonego pochodzenia są stale monitorowane".

Bliska przestrzeń okołoziemska jest już poważnie „zaśmiecona” pozostałościami wcześniejszych misji kosmicznych, głównie fragmentami rakiet nośnych i nieczynnymi już satelitami.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP/ NASA