Zamknij

Tajemnicze zjawisko na bałtyckiej wyspie. "Widzę coś takiego po raz pierwszy"

06.11.2019 17:37
Lodowe kule
fot. Instagram/ Sirpatero

Mieszkańcy fińskiej wyspy Hailuoto oraz odwiedzający ją turyści, zgodnie przyznają, że nigdy dotąd nie widzieli podobnego zjawiska. Chodzi o lodowe kule, które pewnego dnia pojawiły się na plaży. Niezwykłe zdjęcia opublikowano w mediach społecznościowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na niecodziennie zjawisko jako pierwszy natknął się fotograf Risto Mattila, mieszkający na wyspie Hailuoto. Przechadzając się po tamtejszej plaży, zauważył setki tajemniczych, lodowych kul.

Zobacz także

Zjawisko zaobserwowali także inni mieszkańcy wyspy oraz turyści. – To było niesamowite zjawisko. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Cała plaża pełna była tych lodowych kul! – mówiła w rozmowie z CNN Tarja Terentjeff.

Zobacz także

Skąd na bałtyckiej wyspie wzięły się setki lodowych kul? Eksperci tłumaczą, że kule powstają, gdy burzliwa woda obraca pływające przy brzegu małe i duże kawałki lodu. Jouni Vainio z Finnish Meteorological Institute wyjaśnia, że w procesie formowania się kul, woda musi być bliska temperatury zamarzania, a wiatr nie może być ani zbyt silny, ani słaby. Potrzebna jest także płytka, piaszczysta plaża i właściwy odpływ i przepływ wody.

RadioZET.pl/ CNN/ Wprost.pl

C