Merkury przemknie na tle Słońca. Niezwykłe zjawisko już za kilka dni

09.11.2019 15:45
Tranzyt Merkurego
fot. Space.com

Już 11 listopada będziemy mogli zaobserwować na niebie niesamowite i rzadkie zjawisko - tzw. tranzyt Merkurego. W tym czasie planeta przejdzie na tle tarczy słonecznej, a wszystko będzie dokładnie widoczne z Ziemi. Kolejna taka okazja nadarzy się dopiero w 2032 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tranzyt Merkurego to niezwykle rzadkie zjawisko. Zachodzi ono, gdy planeta Merkury znajduje się między Ziemią i Słońcem i widać ją na tle tarczy słonecznej.

Dzień później, czyli 12 listopada, będzie pełnia księżyca, nazywaną przy tej okazji Pełnią Bobrzego Księżyca bądź Szronową Pełnią.

Zobacz także

W Polsce będziemy mogli zaobserwować to zjawisko przy zachodzie Słońca. Oznacza to, że zobaczymy jedynie początek tranzytu Merkurego.

Zobacz także

Aby wszystko dokładnie zobaczyć, będziemy potrzebowali sprzętu optycznego wyposażonego w odpowiedni filtr z folii mylarowej. Niestety w tym przypadku nie wystarczy nam gołe oko. Inną metodą obserwacji tranzytu Merkurego jest rzutowanie obrazu na ekran.

Jak podaje serwis "Nauka w Polsce PAP", przy tej metodzie projekcji należy stale nadzorować teleskop, ponieważ osoby niedoświadczone mogą spróbować spojrzeć bezpośrednio w okular.

Zobacz także

Kolejna okazja, aby zaobserwować tranzyt Merkurego nastąpi dopiero w 2032 roku.

RadioZET.pl/ Nauka w Polsce PAP/ Wprost.pl