Obserwuj w Google News

Wysycha jedno z najczystszych jezior. Poziom wody obniżył się o ponad metr

2 min. czytania
12.04.2023 15:27
Zareaguj Reakcja

Jezioro Głębokie, jedno z najczystszych i największych jezior znajdujących się koło Miedzyrzecza w Lubuskiem, wysycha. Poziom wody w akwenie obniżył się o ponad metr. - Opracowano analizę tego problemu, ale czekamy na decyzje ze strony właściciela jeziora, czyli skarbu państwa - powiedział Dariusz Brożek z Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu.

jezioro głębokie wysycha
fot. Marek Ciak /East News

Jezioro Głębokie położone jest na obszarze Pojezierza Lubuskiego, około pięć kilometrów na północ od Międzyrzecza. Jest to największe jezioro bezodpływowe w powiecie. Zjawisko wysychania jezior w regionie dotyczy głównie akwenów bezodpływowych.

Wysycha jezioro Głębokie, jedno z najczystszych w Lubuskiem

- Jezioro Głębokie wysycha już od ponad 20 lat. W tym czasie poziom wody obniżył się o ponad jeden metr. Podobna sytuacja jest też na jeziorze wokół Pszczewa i jeziorze Lubikowskim - powiedział podczas rozmowy z PAP Dariusz Brożek z wydziału spraw społecznych Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu.

Redakcja poleca

- Przed dwoma laty na zlecenie władz miejskich opracowano analizę tego problemu, a naukowcy ze Szczecina przedstawili kilka rozwiązań. Jednym z nich jest zasilenie wysychającego jeziora wodą z rzeki Obry - wyjaśnił i dodał, że na ten moment nie są wdrażane żadne rozwiązania, ponieważ "nadal czekamy na konkretne ruchy ze strony właściciela akwenu czyli skarbu państwa lub jego zarządcy czyli starosty międzyrzeckiego".

Zdaniem naukowców jezioro Głębokie wysycha z powodu zmian klimatycznych i postępującej suszy hydrologicznej. - Zlecona została koncepcja ratowania jeziora, jednak dopiero na podstawie rzetelnych badań będzie wiadomo, czy i ewentualnie w jaki sposób można zapobiec temu zjawisku - podsumował Brożek.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ Agnieszka Gorczyca (PAP)