Zamknij

Rekord ciepła na Antarktydzie. To najszybciej ocieplający się region na Ziemi

07.02.2020 17:52
Antarktyda
fot. Shutterstock

Badacze z argentyńskiej stacji na Antarktydzie zgłosili, że zanotowali temperaturę 18,3 stopni Celsjusza - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Jeżeli wynik się potwierdzi, będzie to najwyższa temperatura zanotowana na tym kontynencie.

10 maja idę na wybory prezydenckie. Chodź ze mną! Dołącz do wydarzenia Radia ZET na Facebooku

Jak twierdzą badacze, temperatura przekroczyła 18 stopni Celsjusza w czwartek w bazie Esperanza na Półwyspie Antarktycznym. Dotychczasowy rekord temperatury na tym kontynencie - z marca 2015 roku - wynosił 17,5 stopni Celsjusza. 

Informację o nowym rekordzie weryfikować będzie WMO.

Wszystko, co do tej pory widzieliśmy, wskazuje, że prawdopodobnie jest to rzeczywiście rekord, ale będziemy musieli oczywiście rozpocząć formalną ewaluację, kiedy dostaniemy pełne dane z SMN (argentyńskiej służby meteorologicznej - red.)

Randal Cerveny z WMO

Jak podaje WMO, Półwysep Antarktyczny, najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi. W ciągu pół wieku temperatura wzrosła tam o 3 stopnie Celsjusza.

Pogoda: Styczeń 2020 roku najcieplejszy w historii Europy

Unijni naukowcy ogłosili 5 lutego, że styczeń 2020 roku okazał się najcieplejszym jak dotąd pierwszym miesiącem roku w dziejach Europy. Temperatury były średnio o 3 stopni Celsjusza wyższe niż w poprzednich latach o tej samej porze.

Wyjątkowo ciepło było przede wszystkim w północno-wschodniej Europie, gdzie na niektórych obszarach pomiędzy Norwegią a Rosją temperatury były nawet o 6 stopni wyższe niż zazwyczaj w styczniu. Co ciekawe, 2 stycznia w norweskiej miejscowości Sunndalsora odnotowano najcieplejszy dzień w historii miasta z 19 stopniami Celsjusza na termometrach. To o 25 stopni więcej niż wynoszą średnie styczniowe temperatury w tym rejonie. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP

C